КИЇВ (QHA) -

Упродовж останнього тижня різко активізувався незаконний рух через неконтрольовану ділянку кордону між Україною та РФ на Донбасі, особливо перевезення вантажними автомобілями, цистернами і вантажними потягами.

Такі дані випливають з тижневого огляду від Місії спостерігачів ОБСЄ на прикордонних з Україною російських блокпостах Гуково і Донецьк за період 15 – 22 травня 2018 року (місія працює на території РФ на прохання російського уряду).

Так, останніми днями майже удвічі збільшилася кількість вантажних автомобілів, які перетинають кордон в обох напрямках на обох контрольно-пропускних пунктах — до 1008 проти 559 минулго тижня (585 машин в’їхали до Російської Федерації, а 423 — до України (ОРДЛО)). Рух вантажівок через блок-пост Донецьк був удвічі інтенсивніший, ніж через Гуково.

Також удвічі збільшилася кількість автомобільних цистерн, які перетинають кордон в обох напрямках — з 46 до 90. Більшість автоцистерн мають ознаки небезпеки, що вказує, що вони перевозять пропан або суміш пропану з бутаном, відзначається у звіті.

Окрім того, впродовж усього травня місія ОБСЄ з російського боку кордону фіксує постійне зростання кількості вантажних потягів, які перетинають неконтрольований кордон Україна / РФ. Минулого тижня вантажні потяги перетинали кордон 46 разів (проти 40 на попередньому тижні): 25 потягів прямували з України (район ОРДЛО) до Російській Федерації, 21 — у зворотньому напрямку.

Зафіксована минулого тижня цифра перетинів кордону вантажними потягами (46 разів) є найбільшим тижневим показником щонайменше за останній рік. Зазвичай кількість перетинів коливається у межах 15 – 30 упродовж тижня. Також варто нагадати, що за інфомрацією українських військових експертів, саме залізницею на окуповану частину Донбасу з РФ завозиться важка військова техніка. Водночас, місія ОБСЄ, яка працює на цих блок-постах, не повідомляє про характер вантажів, які перевозяться, звично посилаючись на неможливість побачити вміст вагонів і платформ, оскільки спостерігачам заважають дерева обабіч колій.

Окрім того, місія повідомляє, що вранці 16 травня спостерігачі на Донецькому спостережному пункті побачили військовий гелікоптер на відстані близько 500 м на північний схід. Він пролетів уздовж кордону на висоті приблизно 100 м у межах території Росії, а потім попрямував у східному напрямку.

Як повідомляло QHA, на сьогодні Україна не контролює 408-кілометрову ділянку державного кордону з РФ у зоні конфлікту на Донбасі. Згідно з даними розвідки та українських чиновників, через цю ділянку в Україну (ОРДЛО) з РФ у значних обсягах постійно поставляється озброєння, військова техніка, боєприпаси і паливо для проросійських окупаційних корпусів на Донбасі, а з окупованої території України в РФ вивозяться матеріальні цінності, зокрема українські заводи, вугілля, метал, зерно тощо.

Росія всіялко обмежує можливість моніторингу незаконних транскордонних перевезень з боку міжнародних спостерігачів по обидва боки кордону. Так, робота місії ОБСЄ з російського боку обмежена пунктами «Гуково» і «Донецьк» і щоразу під час продовження мандату місії, Росія блокує розширення спостереження.

З українського боку кордону російські окупаційні війська не дозволяють Спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ в Україні відкрити передові патрульні бази у містах ОРДЛО, які перебувають у безпосередній близькості від кордону. Відкриття таких баз могло б зробити моніторинг ефективнішим: відкривши базу в Амвросіївці, СММ могла б моніторити дуже важливе залізничне сполучення з Росією, а в Антрациті — важливе автодорожнє сполучення. Окрім того, бойовики фізично обмежують пересування патрулів СММ ОБСЄ в районі кордону і залізничних вузлів (зокрема, залізничної станції «Червона могила» у Вознесенівці (ОРЛО)).

QHA