КИЇВ (QHA) -

Україна має комплексно відповісти на активізацію російської гібридної агресії в Азовському морі, зокрема, посиливши військову присутність у регіоні та скасувавши деякі двосторонні угоди з Росією, що дозволяють їй хазяйнувати в регіоні.

Таку думку висловив представник президента в Автономній Республіці Крим Борис Бабін, коментуючи агентству QHA збільшення кількості провокацій з боку росіян в Азовському морі у відношенні до українських суден.

Борис Бабін акцентує, що Росія веде гібридну війну в Приазов’ї різними методами — затримує під надуманими приводами українські судна, арештовує рибалок, безпідставно звинувачуючи їх у бракон’єрстві, а також розхитує суспільно-політичну ситуацію в приморських містечках.

— Ситуація в Азовському морі критична, на жаль. Росіяни майже щоденно незаконно зупиняють судна, які заходять до портів Бердянська та Маріуполя. Це робиться показово біля українського узбережжя. Також Росія фактично робить полювання на українських рибалок в Азовському морі – викрадають їх, звинувачують їх у бракон’єрстві. Окрім того, ми маємо спроби розхитування соціальної ситуації у приморських населених пунктах, це насамперед Генічеськ та Бердянськ, де через підконтрольні росіянам структури ініціюються спроби проведення якихось протестних акцій.

Окрім того, Росія посилює в Азовському морі угруповання суден прикордонної служби РФ і відповідно відбувається накопичення військової сили РФ і з боку південно-східного узбережжя Азовського моря, і в окупованому Криму.

За словами Бабіна, ситуація потребує вжиття невідкладних заходів з боку України. У першу чергу — посилити військову та безпекову присутність України в Приазов’ї та в самій акваторії Азовського морі, схвалити відповідне законодавство України, розторгнути низку двосторонніх угод з РФ щодо Азова, які колись були нав’язані Україні. Окрім того Україна має приєднатися до низки загальносвітових угод.

Представник президента в Криму також наголосив, що активізація недружніх дій з боку Росії в Азовському морі є однією зі складових глобальної гібридної агресії Росії проти України, в продовження окупації Криму та частини Донбасу.

— Мета дій Росії в Азовському морі — продовження агресії проти України усілякими способами, які сьогодні доступні росіянам в умовах санкцій. Мета — агресія. Ми маємо розуміти, що це тиск на владу України, тиск на бізнес України, тиск системний. Взагалі-то їхня мета — знищення української держави і провокації на Азові — одна з цих маленьких складових.

Окрім того, акцентує представник президента в АРК, і незаконне будівництво Керченського мосту, і захоплення суден в Азовському морі має на меті підрив економічного потенціалу України, зокрема, підрив українського експорту в регіоні. При цьому одним з методів заспокоєння інвесторів і переконання їх у стабільності, Бабін назвав посилення української військової присутності у Приазов’ї.

— Інвестори будуть лякатися цієї ситуації (загострення в Азовському морі — ред.) і це одне із завдань Росії. Їхнє завдання — максимально тиснути на український експорт — це одна зі складових економічної війни. Нам треба посилювати наші спроможності на морі. Це буде найкраще переконання будь-якого інвестора — якщо він побачить там український військовий корабель. І він зрозуміє, що його інвестиції захищені.

Раніше повідомлялося, що Росія продовжує затримувати в Азовському морі судна, які направляються в Україну.

У середині квітня в штабі АТО (зараз — штаб ООС) повідомили, що в акваторії Азовського моря активізувалася діяльність кораблів Берегової охорони Прикордонної служби ФСБ і Чорноморського флоту ВМФ РФ, що може становити загрозу українським морякам. 

Окрім того, у ЗМІ час від часу з'являється інформація, що російські окупаційні корпуси створили власну флотилію з базуванням в районі окупованого Сєдово (ОРДО) на узбережжі Азова.

QHA