КИЇВ (QHA) -

Міністерство юстиції України восени цього року подасть до Європейського суду з прав людини доповнення до «донбаської» справи, в яких покаже динаміку розвитку російського контролю на Донбасі, який за останні три роки набув нових усталених форм.

Про це агентству QHA розповів заступник міністра юстиції України — Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина.

Іван Ліщина наголосив, що ще у 2014 році Мін'юст подав до ЄСПЛ низку документів, доказів і свідчень щодо контролю Російської Федерації за так званими «ДНР» і «ЛНР».  За час, що минув, цей контроль нікуди не зник, навпаки — він оформився інституційно, шляхом створення двох Армійських корпусів, що зумовило потребу подати до суду нові факти. Зокрема, попри постійне заперечення своєї збройної присутності з боку РФ, командування цими армійськими корпусами здійснюють офіцери регулярної російської армії і про це є покази свідків.

— Восени цього року ми плануємо подати доповнення до об’єднаної «донбаської» справи, яке покаже динаміку — як розвивався цей контроль у 2015-му, 2016-му і наступних роках. Головний наш посил, це те, що ефективний контроль РФ над цими збройними формуваннями як був ефективним, так і залишився. Змінилася тільки форма цього контролю, його інституційне оформлення. З’явилися так звані Армійські корпуси, з’явився більш-менш постійний склад російських військових радників і командирів у цих корпусах, оформилися у більш-менш сталі структури так звані «батальйони» цих угруповань ЛДНР. Зокрема, «Пятнашка» та інші — вони вже стали частинами цих армійських корпусів.

Уповноважений у справах ЄСПЛ розповів, що у матеріалах нового подання до суду міститимуться покази свідків про внутрішню структуру Армійських корпусів на Донбасі (Росія створила на Донбасі 1-й АК і 2-й АК — ред), а також про те, що офіцери російської армії, які здійснюють фактичне командування окупаційними корпусами, вимушені жити в умовах максимально можливої ізоляції. Водночас, Ліщина не захотів конкретизувати, що це за свідки і яким чином українська сторона отримала таку інформацію.

— Ми продемонструємо додатковими доказами факти присутності російських військ на Донбасі, ми подамо додаткових свідків дуже цікавих. Я зараз не буду розкривати звідки ми отримали інформацію, але у нас є дуже цікаві свідки, які розповідають внутрішню структуру і функціонування армійських корпусів. Наприклад, таке цікаве спостереження: російські офіцери проживають окремо, окремо столуються і вони тільки по роботі перехрещуються з українськими громадянами, які працюють на окупантів.

Більше про новини щодо «донбаської» та «кримської» справ України в ЄСПЛ читайте в інтерв’ю агентству QHA «Ліщина: російські офіцери на Донбасі по-максимуму ізольовані від місцевих колаборантів».

QHA