КИЕВ (QHA) -

 

Чорне море перетворюється на новий майданчик для протистояння між Росією і НАТО за участі України.

Каталізатором виступають спроби РФ заблокувати судноплавство в Азовському морі й таким чином економічно задушити українські порти Бердянськ і Маріуполь. Для цього Росія використовує затяжні перевірки суден, які прямують через Керченську протоку.

Кремль посилається на україно-російську угоду про статус Азовського моря від 2003 року. Відповідно до цього документа, море визнається внутрішніми водами України та Росії і обидві країни мають право вільно пересуватися по всій його акваторії.

Якщо раніше Росія використовувала цю юридичну норму для того, щоб зупиняти торгові судна де їй заманеться, то тепер цей же момент буде використано проти неї самої. При цьому ситуація у Чорному і Азовському морях все більше нагнітається. Подальшому зростанню напруженості сприяють три фактори.

 

Посилення українського угруповання

23 вересня через Керченську протоку до Азовського моря зайшли два українські кораблі: пошуково-рятувальне судно «Донбас» і морський буксир «Корець». Як зазначає прес-служба ВМС, вони не просили дозволу в РФ, та й взагалі поводили себе максимально нахабно.

Це доволі старі кораблі, які спроектовали не для ведення військових дій, а швидше призначені для підтримки основних сил. Раніше вони навіть не були озброєні та чи мають зараз чим відбитися від сил РФ — невідомо. Тим не менш, формально вони належать до військово-морських сил України.

“Донбас” і “Корець” призначені для іншого. 6 вересня на засіданні РНБО ухвалили рішення про створення у Бердянську військово-морської бази, яка слугуватиме опорною точкою для сил, які захищатимуть судноплавство в Азовському морі. “Донбас”, який раніше виступав у ролі плавучої майстерні, стане основою для бази. Її ж основними активними силами стануть три броньовані катери типу Гюрза-М. Два з них: “Кременчук” та “Лубни” перекинули сюди 11 вересня і вони вже діють у цій акваторії. Вони й супроводжували “Донбас” і “Корець” від Керченської затоки до Бердянська.

Важливо, що окрім кораблів, поряд з базою вже дислокується 501-й батальйон морської піхоти, у будь-який момент готовий підтримати дії флоту.

Звичайно, усе це не врівноважує ситуацію в Азовській акваторії, але свідчить, що Україна нарешті серйозно поставилася до питання безпеки власних портів.

 

Росія нервує

Під час переходу Чорним морем і через Керченську протоку досить незвичною і явно імпровізованою була реакція Росії. Командування Чорноморського флоту виділило для супроводження двох стареньких суден у Чорному морі розвідувальний корабель «Приазов'я» і два прикордонні сторожові кораблі «Аметист» і «Дон».

Коли ж “Донбас” і “Корець” зайшли до Керченської протоки, російське командування взагалі задіяло більше 10 суден різного призначення, не кажучи вже про авіацію.

Само собою, під час “супроводження” виникло декілька небезпечних ситуацій, які могли б призвести до військового зіткнення. Зокрема, 20 вересня близько 17:00 розвідувальний корабель РФ «Приазов'я» суттєво зблизився з українськими “Донбасом” на дистанцію 2-х кабельтових, чим грубо порушив вимоги міжнародних правил судноплавства. 21 вересня російський винищувач Су-27 створив передумови до аварійної ситуації у повітрі, зблизившись на небезпечну відстань з українським Ан-26. А 25 вересня поблизу Маріуполя російський прикордонний катер типу «Мангуст» на великій швидкості намагався зблизитись з українськими кораблями, але був зупинений і недопущений до місця стоянки «Донбасу» і «Корця».

Далі — більше. 24 вересня за наказом командувача військами Південного військового округу генерал-полковника Дворнікова раптово була піднята за навчальною тривогою 4-а армія ВПС і ППО. Вона протягом тижня проводитиме незаплановані навчання. Зокрема планується передислокація ескадрильї оперативно-тактичної авіації з Ростовської області на військові аеродроми Криму. Також до навчань залучать кораблі Чорноморського флоту.

У них візьмуть участь більше 1 тис солдат і більше 50 літаків дальньої, оперативно-тактичної та штурмової авіації, а також близько 10 кораблів Чорноморського флоту.

За легендою навчань, Росія готується до прямого зіткнення. Винищувачі Су-30 і бомбардувальники Су-34 знешкоджуватимуть умовні цілі на морі, а також відпрацюють “повітряний бій з авіаційним угрупованням умовного противника чисельністю до 30 літаків”.

Дії РФ зрозумілі, адже згідно з договором про статус Азовського моря, українські ВМС мають в його акваторії таку ж свободу судноплавства як і російські. Спроба заблокувати ВМС України для РФ означатиме порушення умов договору і нові санкції. З іншого боку, відсутність реакції ставить хрест на всіх меседжах російської пропаганди про повний контроль над Керченською протокою і Азовським морем. Залишається лише грати м’язами. 

 

Підтримка НАТО

Західні партнери України чудово розуміють наміри Росії в Азовському морі. НАТО не збирається сидіти склавши руки і спостерігати за провокаціями з боку Росії. Це питання порушувалося ще під час саміту альянсу в Брюсселі минулого липня.

— Триваюча мілітаризація Росією Криму, Чорного і Азовського моря створює додаткові загрози незалежності України і підриває стабільність у ширшому регіоні, — йшлося у підсумковій декларації.

Тим не менш, у НАТО немає постійно діючого угруповання ВМС на Чорному морі, хоч окремі, переважно американські та британські судна, постійно заходять до його акваторії. Альянс контролює регіон переважно за допомогою авіації з бази Mihail Kogalniceanu в Румунії. Не дивно, що небезпечні інциденти, спровоковані діями російської авіації, відбуваються регулярно.

Першим, судячи з усього, на більш активні дії зважився Лондон.19 вересня за результатами візиту в Україну державний секретар з питань оборони Великобританії Гевін Вілльямсон заявив, що Лондон посилить свою присутність у регіоні.

— Великобританія посилить військову підтримку свого союзника, направивши туди Королівський морський флот цього року і збільшить присутність патрулів у Чорному морі у 2019-му, — заявив Вільямсон.

Окрім того, у разі зіткнення з РФ, а у випадку ворожих дій щодо ВМС України з боку РФ, це майже незворотно, Великобританія і США зможуть розраховувати на ВМС і ВПС Туреччини, Румунії та Болгарії.

Тож у Чорному та Азовському морях складається новий баланс сил, і він явно не на користь Росії. 

Роман Кот

QHA