КИЇВ (QHA) -

Україна стала асоційованим членом Європейської організації ядерних досліджень (CERN).

Сьогодні, 5 жовтня, у Женеві керівник постійного представництва України при відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві Юрій Клименко передав лист про нотифікацію Угоди між Україною та Європейською організацією ядерних досліджень Генеральному директору CERN Фабіолі Джанотті. Про це повідомляється на сайті Міністерства освіти та науки України

Статус асоційованого члена CERN дає українським вченим унікальну можливість отримувати досвід участі у передових дослідженнях, працювати в CERN як співробітники та брати участь у програмах розвитку кар'єри. Також це розширить доступ до проектів та освітніх програмам CERN, сприятиме підвищенню ефективності наукових розробок і підготовки наукових працівників вищої кваліфікації.

У Міносвіти акцентують, що вже з 1 жовтня цього року науково-дослідні установи та підприємства України можуть брати участь у тендерах CERN та отримувати замовлення на виготовлення високотехнологічного обладнання.

— Набуття асоційованого членства у CERN дозволить українським промисловцям конкурувати за контракти з CERN, відкриє можливості для промислового співробітництва у сферах сучасних технологій.

У Міносвіти звернули увагу, що з огляду на вагомий науковий потенціал нашої держави, Україні було запропоновано унікальну форму співпраці — вона стала одним із асоційованих членів CERN, а тому платитиме значно менші внески ніж 22 держави-члени організації. При цьому Україна може брати участь в усіх формах наукового співробітництва, які можливі для членів CERN.

Нагадаємо, що 15-16 вересня 2016 року Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич перебувала з робочим візитом у CERN. Там вона зустрілася з Шарлоттою Л. Варакауле, директором з міжнародних зв'язків CERN, та Крістофом Шафером, радником Генерального директора CERN. Разом вони уточнили остаточні процедурні механізми щодо набуття Україною асоційованого членства.

Угоду було підписано ще 2013 року, а ратифіковано Верховною Радою України 2014 року. Однак нотифікувати Угоду було неможливо, оскільки в України не було коштів, потрібних для сплати відповідного внеску.

До бюджету на 2016 рік було закладено витрати на сплату внеску в розмірі 250 швейцарських франків, що дало змогу нотифікувати Угоду з 1 жовтня 2016 року.

QHA