КИЇВ (QHA) -

Україні необхідно мати сучасні системи бойового управління для ефективного протистояння діям Російської Федерації, а не лише сучасні види озброєнь.

Таку думку агентству QHA висловив експерт Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Антон Міхненко, коментуючи безоплатне надання Литвою Україні озброєння та заяви з США про те, що Америка не виключає поставок летальної зброї Україні.

Антон Міхненко зауважив, що Україні потрібен широкий спектр озброєння, але зараз потрібно усвідомити, що бойові дії вже не такі, які були у Другу світову війну, вони поступово стають сучаснішими. І відповідно до цих змін має відбуватися переоснащення армії — не лише збільшення кількості зброї, але й підвищення ефективності її застосування.

Експерт наголошує, що за більш ніж три роки війни Збройні сили України були оновлені і базово оснащені. Причому озброєння наявне не лише для виконання поточних завдань на фронті, але й уже відбувається створення певного резерву. Він нагадав слова міністра оборони Степана Полторака, у нас є частини і є військова техніка, які можна зберігати в повній готовності до застосування.

— Україні в першу чергу потрібно мати певні системи бойового управління для своєчасної реакції на певні дії, які може здійснювати Російська Федерація на території Донецької та Луганської областей проти України. У нас є, чим стріляти, чим знищувати, але треба, щоб те, чим ми стріляємо, було ефективно застосоване, щоб воно працювало у певній єдиній системі. Тому я кажу про такі питання, як системи бойового управління для ефективного застосування того, чим ми можемо стріляти.

Зокрема Антон Міхненко зазначив, що зараз у ЗСУ відбувається активний перехід на сучасні засоби зв’язку для координації дій підрозділів на фронті і сучасний зв’язок дозволяє ефективно протистояти ворогу. Також з наступного року в Україні планується налагодити виробництво турецьких військових радіостанцій Aselsan, які стануть базовими для оснащення підрозділів.

— Зараз ЗСУ отримує нові засоби зв’язку — це один з елементів, це кров у жилах, яка потрібна нам, щоб координувати дії всіх підрозділів. Напочатку 2014 року такого не було. Зараз ми маємо 2017 рік, у нас вже є певне оснащення і саме зв’язок нам допомагає своєчасно реагувати на всі дії, які відбуваються на лінії зіткнення.

Серед інших видів озброєння, яке нагально потрібне Україні, експерт назвав сучасні засоби радіоелектронної боротьби та протиповітряної оборони, оскільки наразі в Україні переважно є ще радянські засоби ППО. Навіть зважаючи на те, що наразі Росія не застосовує у війні проти України військову авіацію, на думку Міхненка, Україні необхідно створювати ешелоновану протиповітряну оборону.

— Безперечно потрібні засоби радіоелектронної боротьби, сучасні засоби протиповітряної оборони, тому що РФ зараз не використовує проти України свою потужність і свої сили авіації для завдавання ударів по об’єктах на території України. До речі, США мають нам передавати сучасні радари, і це стосується не лише питань радіолокації, не лише виявлення, але й знищення повітряних цілей. Засоби ППО в нас є, але якщо їх буде більше, щоб створювати повітряну оборону більш ешелоновану на нижньому, на середньому, на вищих рівнях, тоді вже мова йде про грунтовніші підходи отримання засобів ураження повітряних цілей.

Говорячи про довготривале обговорення поставки іноземних засобів ураження танків, зокрема «Джавелінів», Антон Міхненко зазначив, що Україні безперечно потрібна протитанкова зброя, але не варто аж так занадто концетруватися саме на «Джавелінах». Наразі в Україні є протитанкові ракетні комплекси власного виробництва, які хоч і за деякими параметрами поступаються американським, але цілком дозволяють знищувати ворожі танки (2015 року ДК «Укроборонпром» почав масовий випуск мобільного ПТРК «Стугна-П», розробленого в київському КБ «Луч», а цього року ЗСУ прийняли на озброєння легкий ПТРК «Корсар», також розроблений ГККБ «Луч» — QHA).

— Якщо казати про засоби протитанкової оборони, ті ж самі «Джавеліни», то у нас є власний виробник. Ці «Джавеліни» вже наче кістка в горлі. У нас є «Стугна» і «Корсар», які, може, трохи поступаються у властивостях Джавелінам, але головний момент  що у нас є власні комплекси, які також дозволяють знищувати ворожі танки.

Підсумовуючи, експерт наголосив, що знаковою подією в міжнародній військовій співпраці для України буде не стільки поставка з США власного озброєння, скільки поставка технологій. Причому технологій, які Україна мала б можливість одразу використати і реалізовувати у себе. Такий крок з боку США дасть сигнал й іншим країнам щодо можливості та доцільності поставки летальної зброї в Україну.  

— Головний момент, який нам потрібен, який буде червоним прапорцем для всіх  це коли США почнуть нам передавати певні технології для спільного виробництва того чи іншого озброєння в Україні. Тоді це буде «прапорець» для більшості країн Європи, що з нами можна торгувати і нам можна постачати летальне озброєння, бо зараз є певні проблеми в цьому напрямку. Обговорення конкретних питань щодо технологій постійно йде, такі переговори постійно веде як приватний, так і державний сектор оборонної промисловості. І питання залишається в тому, що США пішли назустріч… Все залежить від політичної ситуації, бо технології завжди пов'язані з питаннями політики.

Антон Міхненко також схвально оцінив учорашнє рішення уряду Литви про безоплатну передачу Україні озброєння майже на 2 млн євро.

— Зараз Литва передає нам озброєння, яке вона сама не використовує і яке перебуває у них на складах. Мається на увазі боєприпаси, стрілецьке озброєння тощо. Нам це озброєння потрібне і дуже велике спасибі литовцями за таку допомогу.

Як повідомляло QHA, 29 листопада уряд Литви прийняв постанову про безоплатну передачу Україні зброї на 1 млн 931 євро. Ця зброя та боєприпаси радянського зразка були у використанні збройних сил Литви до переходу на стандарти НАТО.

Україні передадуть понад 7 тисяч автоматів Калашникова (АК-74), майже 2 млн патронів, понад 80 кулеметів, кілька мінометів, протитанкову та іншу зброю. Серед цього озброєння зокрема є радянський переносний протитанковий ракетний комплекс 2-го покоління ПТРК 9P151 «Метис» та ПТРК 9К111 «Фагот»; ракетні пускові установки ПУ 12-40УД, некеровані блоки ракет UB-16-57U; радянський важкий кулемет Горюнова VZOR-43 тощо.

Вперше Литва передала зброю Україні ще 2014 року.

28 листопада офіційний представник Держдепартаменту США Хізер Ноєрт не виключила можливості поставок летального зброї Україні, заявивши, що «Ми поки не постачаємо зброю (Україні), але ми не цього виключаємо».

QHA