КИЇВ (QHA) -

Сьогодні виповнюється сто років від дня, коли кораблі Чорноморського флоту підняли українські прапори на знак підпорядкування Українській Народній Республіці.

29 квітня 1918 року командувач Чорноморським флотом віце-адмірал Михайло Саблін, посилаючись на постанову делегатів корабельних команд і настрої українських моряків та офіцерів, офіційно оголосив увесь Чорноморський флот флотом Української Народної Республіки (УНР) і наказав командам урочисто підняти українські прапори.

Постанову підтримала значна частина кораблів. Це сталося після того, як у квітні 1918 року воїни Кримської групи Армії УНР під командуванням генерала Петра Болбочана звільнили Крим від більшовиків.

Саблін надіслав телеграму до Києва про перехід Чорноморського флоту під юрисдикцію УНР. Команди, які перебували під впливом більшовиків, поспішно евакуювали свої кораблі з українського Севастополя у Новоросійськ.

29 квітня стало справжнім тріумфом українських офіцерів і моряків, показавши всьому світу бажання українців мати свою сильну державу і власні військово-морські сили. Ця подія стала першим акордом того, що Севастополь є українським портом, а українці закріпилися на Чорному морі.

— Проголошення створення військово-морських сил України остаточно зафіксувало перемогу українського руху на Чорноморському флоті, а дії української армії призвели до падіння більшовицького режиму в Криму, — написав президент України Петро Порошенко на своїй сторінці у Facebook.

Нагадаємо, 24 квітня виповнилося 100 років з дня вступу української армії генерала Петра Болбочана у Сімферополь і звільнення півострова від більшовиків. Тоді українські воїни врятували місцеве кримськотатарське і українське населення від жахів більшовицького терору.

QHA