КИЇВ (QHA) -

Чотири українські громадські організації стали переможцями конкурсу грантів канадського фонду «Захисники України» на розвиток проектів з підтримки і реабілітації поранених військовослужбовців і ветеранів АТО.

Як передає кореспондент QHA, переможців оголосив сьогодні у Києві президент Конґресу Українців Канади Павло Ґрод.

Загальна сумма фінансування становить 100 тисяч доларів. Гранти для реалізації своїх проектів отримають: Українська соціальна академія за програму «Boots to Bussiness», яка отримала кошти на реалізацію курсів підприємництва для ветеранів АТО; Союз ветеранів АТО Донбасу — на організацію Центру психологічної підтримки ветеранів та їхніх сімей «Поруч»; Центр для учасників АТО — на реалізацію тимчасового притулку і програми реабілітації; ГО «Побратими України» і «Допомога Україні» — на реалізацію курсів з подолання психологічного шоку і запобігання посттравматичному стресовому розладу ветеранів.

Павло Ґрод нагадав, що ідея створення Фонду «Захисники України» виникла під час проведення Ігор Нескорених у Торонто (Канада) у вересні 2017 року. 22 вересня 2017 року Конгрес українців Канади організував гала-вечірку на честь української збірної Ігор Нескорених, яку окрім самої команди відвідали президент України Петро Порошенко, прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, віце-прем’єр-міністр з питань європейської і євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, а також десятки урядовців Канади, України та інших гостей. Під час цієї вечірки було зібрано 100 тисяч канадських доларів пожертв. У грудні Конгрес українців Канади і Канадсько-Українська фундація створили Фонд «Захисники України», у січні 2018 року було оголошено прийом заявок на отримання грантів. Подані заявки розглянула незалежна комісія суддів і радників, до якої входили жертводавці, працівники медичної сфери, громадські лідери і ветерани України.

За словами Павла Ґрода, з понад 80 заявок було обрано 4 найкращі проекти. Основними критеріями відбору була ефективність допомоги ветеранам, широкий вплив поданого проекту, кількість ветеранів, яким допоможе проект, регіональний баланс, а також попередній досвід та успіхи організацій, які подали запит на фінансування.

Павло Ґрод наголосив на важливості дієво підтримувати українських ветеранів і поранених, і назвав «безцінним» їхній внесок у захист українського суверенітету і незалежності під час війни з Росією.

— Для Конгресу Українців Канади і для української громади Канади велика честь мати нагоду підтримати українських героїв, які вже п'ятий рік хоробро захищають Україну від російського вторгнення. Вклад українських ветеранів у захист української державності та незалежності є безцінним. Українські ветерани — це найкращі сини і доньки українського народу, вони заслуговують на нашу підтримку і ми раді її надати. Хоч ми і живемо поза межами України, ми з'єднані з українським народом нашими спільними традиціями, мовою, культурою, історією і любов'ю до України. Ми поділяємо ваш біль і скорботу за кожного героя, які поклали своє життя за свободу України, за кожного сина і доньку української сім'ї, яких відібрала війна, розв'язана Росією проти України. Нехай їхня пам'ять і слава буде вічною. Поки Росія продовжує цю війну, ми зобов’язані підтримувати захисників України.

Говорячи про можливість подальшого фінансування проектів Фондом, Павло Ґрод висловив сподівання, що ця робота буде активізована під час Ігор Нескорених, які відбудуться в Австралії у вересні цього року. Надання фінансування цим чотирьом громадським організаціям дозволить продемонструвати, що вже розпочаті конкретні проекти, і знову закликати, щоби українці усього світу надавали пожертви до цього фонду і підтримували українських постраждалих вояків.

Віце-прем’єр-міністр з питань європейської і євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе відзначила важливість підтримки будь-яких проектів, спрямованих на реабілітацію українських ветеранів, оскільки така підтримка дає надію і можливість продовжувати активне життя ветеранам, і особливо тим, хто зазнав важких поранень на фронті. На думку Климпуш-Цинцадзе, така підтримка, окрім матеріальної складової, є дуже важливою з точки зору підняття бойового духу захисників України. Вона розраховує, що до наповнення фонду «Захисники України» долучиться українська громада не лише у Канаді, але й в усьому світі.

— Ми розглядали цей проект участі України в Іграх Нескорених набагато щирше, ніж просто проект участі наших поранених ветеранів у спортивних змаганнях, а як один із шляхів повернення віри у себе, блиску в очах для наших захисників. Для тих, хто віддавав і продовжує віддавати свої сили, своє здоров'я, своє життя на захист цінностей, на захист вільного світу. Сьогодні ми продовжуємо тримати той кордон захисту не тільки України, а й вільного світу, і продовжуємо тримати кордон захисту міжнародного права, правил і процедур, за якими ми віримо, світ відновить своє функціонування так, як це було домовлено після закінчення Другої світової війни. Я тішуся, що Ігри Нескорених дали грунт для нових соціальних ініціатив, через які з'являються нові можливості у наших ветеранів. І дуже сподіваюся, що це лише початок великого і красивого шляху цього Фонду, який надалі працюватиме не тільки на теренах Канади, а буде залучати Всесвітній конкгрес українців на світовому рівні й допомагатиме нам як державі виконувати свій обов'язок перед кожним із наших захисників.

Віце-прем'єр також зауважила, що держава має активніше включитися у процес реабілітації українських захисників. У цьому контексті вона покладає великі надії на підтримку президентом України розвитку системи спортивної реабілітації учасників бойових дій — відповідний указ був підписаний під час Національних змагань «Ігри Нескорених» у травні поточного року.

Переможці конкурсу коротко розповіли про свої громадські організації і про ті проекти, на які вони планують витратити отримані ґрантові кошти.

"Українська соціальна академія", керівник програм управлінського розвитку Петро Дарморіс:

— Українська соціальна академія — це громадська організація, яка займається навчанням із соціального підприємництва, а також подальшим супроводом соціальних підприємств. Проект «Boots to Bussiness» — це програма з розвитку підприємницької діяльності для бійців АТО, яка створена з метою, щоб ветерани АТО подолали певні сумніви стосовно започаткування власної справи, а також для того, щоб дати їм можливість зробити крок до нових можливостей у мирному житті. Програма передбачає річний цикл навчання і в підсумку ми розраховуємо на старт нових бізнесів, соціальних підприємств бійцями АТО. У рамках цього проекту передбачається навчальна складова — це є навчальні програми з підприємницької діяльності, яка складатиметься із 7 модулів, під час яких учасники вчитимуться генерувати ідеї і створювати бізнес-плани, бізнес-моделі, отримають необхідні знання із проектного менеджменту, управління персоналом, бізнесом, маркетингу та інших складових підприємницької діяльності. Весною відбуватиметься інкубаційний період — учасники програми матимуть вже більш індивідуальну роботу з менторами, наставниками, відвідуватимуть ті чи інші вже наявні підприємства. Після цього всі презентуватимуть свої проекти, і кращі 10 проектів отримають ґрант на впровадження свого соціального підприємства. І після цього ми передбачаємо подальший їхній супровід аж доки вони самостійно не зможуть вести свій бізнес.

Центр для учасників АТО, ветеран АТО Ігор Чернецький:

— Ми займаємося допомогою своїм побратимам, які потрапили у кризову ситуацію. Ми працюємо з побратимами, які мають різні залежності: алкогольну, наркотичну, ПТСР та інші психологічні розлади. Наш Будинок ветерана — це постійно діючий центр, який допомагає ветеранам з усієї України, ми приймаємо будь-кого з ветеранів, незалежно від того, чи це ситуація кризова у родині, чи загалом людина лишилася без підтримки. Перший заїзд до нашого центру відбувся у грудні 2016 року, а з весни 2017 року офіційно почав працювати Будинок ветерана. На сьогодні ми постійно можемо приймати до 25 ветеранів, а на кінець літа ми зможемо прийняти ще на десять осіб більше.

ГО "Побратими", голова Артем Денисов:

— Наш проект включає у себе групи взаємопідтримки за принципом "рівний-рівному". Буде проведено 20 груп взаємопідтримки для ветеранів, а також 20 груп підтримки для дружин ветеранів. Торік ми вже провели тренінг для ветеранів, тому ми вже маємо 27 дружин ветеранів, які можуть передавати власний досвід. Ми хочемо проводити щотижневі зустрічі, створити такий простір, де люди зможуть поділитися своїми проблемами, отримати підтримку з двома базовими принципами — це гідність і взаємоповага. Також у рамках цього проекту щомісяця будуть виїзні групи. Попередньо маємо домовленості з Івано-Франківськом, Полтавою, Миколаєвом та Одесою. Ми будемо виїжджати туди на цілий день і працювати там з локальною громадою ветеранів і дружин ветеранів, щоб таке спілкування відбувалося не лише у Києві, щоб ми якось збиралися до купи, а не роз'єднувалися.

Союз ветеранів АТО Донбасу, Володимир Бабич:

— Наш центр "Поруч" був заснований у 2016 році небайдужими ветеранами, волонтерами і жителями Краматорська (Донецька обл.). Працюємо у декількох напрямках. Це взаємодія ветеран-родина, ветеран-громада, а також психологічний напрямок підтримки ветеранів. Наразі ведемо будівельні роботи у новому приміщенні, розширяємося, оновлюємося, у нас тепер буде 250 кв м власних площ. Також додаємо спортивний напрямок — у нас буде власний спортзал.

Агентство QHA поспілкувалося із представником ветеранів АТО з Донеччини. Володимир Бабич представляє "Спілку ветеранів АТО Донбасу" з Краматорська, яка надає підтримку ветеранам АТО на Донбасі за психологічним, юридичним і спортивним напрямками. Гроші підуть на забезпечення функціонування Центру психологічної підтримки ветеранів та їхніх сімей «Поруч». Окрім ґранту, який вони отримали від канадського фонду, ГО існує на членські внески, доброчинну допомогу від небайдужих підприємців і просто громадян України. За його словами, майже чверть ветеранів у них — вихідці з тимчасово окупованих територій і поки що вони навіть не можуть потрапити додому. За словами Володимира, навряд чи можна говорити про якийсь додатковий психологічний тиск з боку оточуючих по відношенню до ветеранів АТО, які проживають на українському Донбасі. Водночас він визнав, що певна частина тамтешніх громадян і досі перебуває під впливом антиукраїнської пропаганди.

— У рамках спортивного напрямку для ветеранів АТО у нас будуть походи в гори і сплави по річці. Щоб показати альтернативну можливість отримання адреналіну — заміна відчуттів, які виробляються під час війни, мирними, більш спокійними ситуаціями. Ми також надаємо нашим ветеранам юридичний супровід. А окрім цього розвиваємо і надаємо підтримку родинам ветеранів. Це групи взаємодопомоги "рівний — рівному",  для дружин ветеранів і самих ветеранів АТО. Частина ветеранів у нас — з окупованих територій, куди технічно і фізично приїхати неможливо. І взагалі туди небажано з'являтися. У нас 25% ветеранів — з окупованої території. Але люди продовжують вірити у світле майбутнє, облаштовувати його, боротися за свою країну, за її незалежність.

Володимир також розповів, що в річницю визволення Краматорська і Слов'янська від російських окупантів — 4 – 5 липня на горі Карачун відбуватиметься фестиваль "Донеччина зустрічає захисників", на якому зберуться учасники АТО, волонтери, представники громадських організацій, які підтримують ветеранів.

Нагадаємо, «Ігри нескорених» (Invictus Games) у 2014 році заснував британський принц Гаррі як міжнародні спортивні змагання у паралімпійському стилі. Торік на іграх у Канаді збірна України здобула 14 медалей (8 золотих, 3 срібних, 3 бронзові). 

QHA