КИЇВ (QHA) -

Згідно із законопроектом №5435, в Україні з'явиться єдиний реєстр осіб, зниклих без вісти. Це — електронна база даних, яка містить відомості про зниклих без вісти осіб, інформацію про неопізнані рештки, а також про наявність чи відсутність рішення суду про визнання розшукуваних осіб безвісті відсутніми або померлими.

Крім того, у разі затвердження ініціативи в цілому, в Україні з'явиться комітет з питань осіб, зниклих без вісти. Це буде постійно діючий допоміжний орган Кабінету Міністрів. Завданням комітету буде з'ясування долі та місцезнаходження зниклих без вісти. У законопроекті прописані повноваження такої комісії, а також порядок ведення реєстру зниклих без вісти.

Автори ініціативи також пропонують закріпити порядок розшуку зниклого безвісти, а також умови, за яких припиняється розшук.

Крім того, законопроектом пропонують визначити, як буде здійснюватися розшук людських решток, їх ексгумація та поводження з ними.

У законопроекті прописані права особи, зниклої безвісти, його родичів, порядок набуття правового статусу зниклого безвісти.

Статус зниклого безвісти особа набуває з моменту внесення про нього відомостей до реєстру за рішенням уповноваженого на це органу.

Перед голосуванням за цей проект закону глава комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець повідомила, що з непідконтрольних територій Донбасу вивезено 2 тисячі решток українських військовослужбовців, з яких виділено 836 профілів ДНК.

— На сьогодні пошуковими групами з окупованих територій вивезено майже 2000 решток наших солдат. З них виділено 836 профілів ДНК. З іншого боку — майже 1,5 тисячі українських громадян здали свої профілі, які є у базі ДНК, щоб знайти зниклого без вісті. У нас є 50 збігів, де родичі відмовляються забрати зниклих без вісти, які ідентифіковані, в тому числі тому, що вони не погоджуються з результатами ДНК-експертизи, — сказала вона.

Богомолець наголосила на важливості співпрацю з Міжнародним комітетом Червоного Хреста, щоб такі спірні моменти були вирішені.

Крім того, нардеп зазначила, що є кілька сотень поховань, в яких тіла тих, хто воював на боці бойовиків.

— У ці групи обов'язково повинні бути включені представники протилежної сторони, щоб матері, вдови з окупованих територій мали право виїжджати на територію України, здати ДНК-профіль, щоб дізнатися все-таки, де поховані їхні близькі, — додала Богомолець.

QHA повідомляло, що Україна буде лобіювати ініціативу Міжнародного Комітету Червоного Хреста щодо створення міжнародного механізму пошуку зниклих без вісти.

Джерело: «Інтерфакс-Україна»

QHA