КИЇВ (QHA) -

Науково-виробниче підприємство "ТЕМП 3000" виготовляє сучасні бронежилети і комбінезони для Міноборони, які не горять і не тонуть. Для них фахівці цієї компанії розробили більш міцні тканини, що дозволяють захистити людину не тільки від осколків снарядів, а також пістолетних куль 9 мм.

Завідуюча лабораторією з визначення якості тканин науково-виробничого підприємства "ТЕМП 3000" Ганна Стоянова розповіла журналісту QHA про негорючу метаарамідну тканину Conex і водонепроникну кордуру 1000, з яких складаються бронежилети і комбінезони.

QHA: З яких водонепроникних тканин складаються бронежилети для морської піхоти і флоту?

Ганна Стоянова: Виробництво тканин, в основному, спрямоване на задоволення потреб української армії на замовлення Міністерства оборони. Тому ми шиємо різні форми для Міноборони з різних типів тканин.

У нас бувають тканини поліамідні — це за принципом кордура, вони цілком конкурентоспроможні з американською кордурою. Більш того, деякі наші тканини ДПС (так називається серія матеріалів), походять з кордура 1000 за своїм основним навантаженням.

Тобто, у нас тканина за щільностю ряду досягає до 330 грам на кв. метр і вона витримує більше 500 кілограм.

І ці тканини йдуть на пошиття сумочно-рюкзачних виробів і чохлів для бронежилетів. Це, так би мовити, основне їхнє призначення.

Крім того, вони можуть бути використані в спортивному і наметовому інвентарі.

Всі ці тканини водонепроникні, тобто, навіть поліуретанові витримують до одного літра водного стовпа.

QHA: А як щодо тканин, які не горять? З яких ниток вони складаються?

Ганна: Це метаарамідні тканини і вони не горять за рахунок того, що хімічна формула тканини не підлягає горінню. У порівнянні зі старими тканинами, що не горять, які вимагали згідно з технологією наявність спецпокриттям, яке з часом і з кожним пранням або носінням поступово стиралося і тканина ставала звичайною, ця тканина за своєю структурою не горить і саме волокно спочатку метаарамідне, а його хімічна формула така, що вона горіннюне підлягає.

QHA: В яких країнах ви купуєте волокно?

Анна: Ми купуємо волокно у Німеччині. Самі робимо ниткау з волокна і, відповідно, самі робимо тканину. Тому це здешевлює нашу продукцію через те, що ми беремо тільки вихідну сировину.

Формений одяг і тканини виготовлені за технічними умовами Міноборони в певному співвідношенні згідно їхніх рекомендацій. Від бавовняних до свесових тканин, які складаються з бавовни і поліестеру.

Є ще наша власна розробка — це свесова тканина з добавкою льону і відразу можна побачити, що вона за якістю значно відрізняється в кращу сторону від іншої форменої тканини.

Тобто, якщо тут хлопок і поліестер, то тут бавовна, льон і поліестер. Льон просто на очах змінює якість тканини, особливо її щільність, і вона має антисептичні властивості. Для форменого одягу льон дуже важливий, тому що він не гниє і може в сирому вигляді десь в окопі лежати, зберігаючи свою колишню форму.

Є важка тканина, і вона досить міцна за рахунок ось цього рефстоковського переплетення — це також армована нитка.

І на основі ткацької фабрики ми ще випускаємо поліамідні ремінні стрічки, які використовуються для пошиття бронежилетів, сумок, рюкзаків і т.д.

Поліамід від поліестеру відрізняється своєю підвищеною міцністю і головне, що температурний вплив реагує по-іншому. Якщо поліестер плавиться і набрякає, то тут він слабо горить і не підтримує подальше горіння, а головне, немає ось цих набряків. Тому для військових виробів краще використовувати поліамід.

QHA: А інші українські силові структури у вас щось замовляють, крім Міністерства оборони?

Ганна: Крім Міноборони, у нас замовляють тканину й інші силові структури, такі як МВС, після чого ми для них розробляємо те, що їм потрібно. Наприклад, один із видів тканини, який поєднує в собі і міцність, і легкість, був розроблений саме для них.

QHA: Ви шиєте форму для Міністерства оборони або даєте тільки тканину?

Ганна: Міноборони замовляє вироби, і вони надають свої технічні можливості для цих виробів. І в цих технічних умовах прописані вимоги до тканини, з якої вони повинні бути виконані. А також до фурнітури і пасової стрічки.

Ми забезпечуємо наявність ось цих умов і тканину ми робимо саме таку, щоб вона задовольнила вимогу Міністерства.

І само собою, для чохлів і бронежилетів використовується тільки кордура. Особливо, коли є важкі плити, так як інші тканини будуть просто протиратися.

QHA: Скільки років може прослужити така тканина?

Ганна: Ось цю тканину дуже складно знищити. Тут все залежить від якості пошиття. Якщо добре пошито, то я не знаю, що має статися, щоб тканина зіпсувалася. Якщо немає ножових ушкоджень або пошкоджень від вибуху або ще щось, то її складно утилізувати.

Якщо вона раптом розповзеться, то, швидше за все, по шву.

За нормами Міноборони, тканина повинна витримати 80 тисяч циклів прання, а у нас далеко за сто. Тобто, поліамід дуже міцний.

Згідно з вимогою Міноборони, і перед тим, як шити щось з розробленого нами матеріалу, ми проводимо на спеціальному приладі «Мартін» її випробування через тертя. У прилад кладуть тканину, яка треться до появи першої ниточки.

QHA: У вас замовляли комбінезони для танкістів?

Ганна: Вони був розроблені спеціально за рекомендацією Міністерства оборони, коли ми зрозуміли, що можемо виробляти ось таку тканину. Ми вийшли на Міноборони і показали наші досягнення. Це, в першу чергу, для танкових військ і льотних, тобто для умов, де є загроза спалаху і так далі.

Наш комбінезон — відмінна річ. Він виготовляється з негорючої метаарамідної тканини. Він володіє унікальними властивостями самозатухания, що забезпечує захист від опіків другого і третього ступеня. Він стійкий до дії відкритого полум'я, а також до контакту з нагрітою до 400 градусів твердою поверхнею.

У світі, звичайно, існує така форма, але аналогів за ціною — немає.

QHA: А скільки коштує такий комбінезон?

Ганна: Я точно не знаю, але знаю, що якщо будуть купувати, то у нас буде дешевше. Це логічно, тому що тут же в країні і вироблено.

QHA: А розкажіть, будь ласка, про водонепроникний бронежилет «Корсар» МПЛ?

Ганна: Він розроблений для берегової охорони, морської піхоти і флоту. Також він володіє не тільки сучасними характеристиками бронежилета (захист від куль і осколків), але і здатністю не тонути. Що дозволяє військовослужбовцям триматися на водній поверхні тривалий час.

У нас одна з іноземних компаній захотіла їх купити, але перед тим хотіла провести тестування і переконатися, що «Корсар» не тоне. Вони залишилися дуже задоволені результатом, так як людина довго трималася на воді та цілком комфортно себе почувала.

А все через те, що жилет складається з трьох частин: захисту грудей, спини і коміра. У м'якому балістичному пакеті використовується надвисокомолекулярний поліетилен (СВМПЕ). Разом із елементом плавучості м'який балістичної пакет запакований у водонепроникний чохол з неоплана і має профіль захисту по всій поверхні чохла.

Тканина зовнішнього чохла бронежилета виготовлена ​​з високоміцного синтетичного матеріалу з водонепроникним поліуретановим покриттям.

Розмовляла Еліна Сулима

ФОТО: інтернет

QHA