КИЇВ (QHA) -

Після бойових дій у Сирії Росія планує увійти до Лівії, зокрема розмістивши там військову базу.

Як передає кореспондент QHA, так вважає заступник директора Центра досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Володимир Копчак

На думку експерта, плани російської експансії до Північної Африки стали  наслідком тотальної мілітаризації Криму.

— Загрози військового характеру, загрози військового, в тому числі і ядерного шантажу, в результаті мілітаризації Криму в тих масштабах, в яких вона відбувається, виходять далеко за межі Чорноморського регіону. Після бойових дій у Сирії наразі, за нашою інформацією, у Кремля є плани заходження до Лівії, Кремль обговорював питання з вищим військово-політичним керівництвом Єгипту про можливість розміщення середземноморської бази на його території.

Володимир Копчак звертає увагу, що такі перспективи накладаються на те, що з Сирії Росія може вийти або з іміджевими втратами, або з іміджевими втратами та великою воєнною поразкою, а також розсварившись із колишніми партнерами по сирійській кампанії.

— Зараз вже на порозі стоїть питання конфлікту за лінією Російська Федерація — Іран, за лінією Російська Федерація — Туреччина. Це все у Сирії, нагадаю, що це все країни, які вважалися союзниками і Росії, і режиму Асада під час бойових дій в цій країні.

Згадуючи про нещодавну масову загибель російських військових у Сирії, експерт додав, що саме в Криму разом із застосуванням регулярних підрозділів ЗС РФ були активно використані «зелені чоловічки» та представники приватних військових компаній на кшталт ПВК «Вагнера». Згодом «зелені чоловічки» перетворились на «ихтамнетов» на Донбасі, а потім були задіяні і в Сирії. Експерт зазначив, що не вбачає жодної різниці між цими підрозділами, і висловив нерозуміння позицією російського керівництва, яке намагається відмежуватись від загиблих у Сирії сотень російських найманців.

— Після Криму використання ПВК отримали свій розвиток на Донбасі, а після формування на Донбасі двох армійських корпусів і замиканні на російських військових командування ними, був розпочатий процес сезонної міграції найманців ПВК між Донбасом і Сирією. Тому всі ці події 7 лютого у Сирії — це логічний наслідок подій у Криму.

Як повідомлялося у ЗМІ, в ніч з 7 на 8 лютого кілька рот російської ПВК «Вагнера» за участі бронетехніки та артилерії спробували взяти під свій контроль нафтопереробний завод у місті Хашшам в провінції Дейр-ез-Зор. Хашшам перебуває під контролем сирійської опозиції, яку підтримує американський спецназ. В результаті контратаки сил США за участі авіації та артилерії російські найманці були практично повністю знищені. Кількість загиблих, за різними оцінками, налічується сотнями. Багато хто із загиблих «вагнерівців» свого часу брали участь в анексії Криму.

Раніше провідне нігерійське видання “Independent” опублікувало виступ посла України в Нігерії Валерія Александрука, приурочений до 4-ї річниці тимчасової окупації Криму, в якому, зокрема, наголошувалося, що російська мілітаризація Криму несе загрозу безпеці не тільки країнам Південної та Східної Європи, а також Північної Африки та Близького Сходу.

QHA