КИЇВ (QHA) -

Моніторингова місія ООН з прав людини вперше задокументувала у зоні російсько-українського конфлікту на Донбасі 5 випадків, коли в цивільних людей свідомо цілилися і стріляли зі стрілецької зброї.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомила Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер під час презентації нової доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні за період з 16 лютого — 15 травня 2018 рік.

Вона акцентує, що такі випадки, у разі доведення, розглядатимуться як військовий злочин.

— Ми глибоко стурбовані тим, що упродовж звітного періоду ми вперше задокументували 5 випадків, коли в цивільних людей свідомо цілилися і стріляли зі стрілецької зброї. Чотири таких випадки сталися біля Донецької фільтрувальної станції. Загалом 8 людей постраждало під час таких інцидентів. Навмисне націлення зброї на цивільних осіб є серйозним порушенням міжнародного гуманітарного права і якщо такі випадки будуть доведені, це розглядатиметься як військовий злочин, — підкреслила Фрейзер.

Голова УВКПЛ назвала цю ситуацію «абсолютно неприйнятною».

Фіона Фрейзер також повідомила, що за останні три місяці моніторингу, кількість жертв конфлікту на сході збільшилася на 9% проти попередніх трьох місяців, і основне загострення сталося у квітні. Вона також зазначає, що попередні дані щодо жертв за червень свідчать про збереження негативних тенденцій.

— За період з середини лютого до середини травня Місія задокументувала 81 жертву серед цивільного населення: 19 цивільних осіб загинуло, а 62 були поранені, переважно через різке загострення бойових дій у квітні 2018 року. Це на 9% більше, ніж за попередній звітний період. Найбільша кількість потерпілих спостерігалася навколо Горлівки і Донецька. Хоча відносно низьку кількість цивільних жертв було зафіксовано у лютому і березні, однак у квітні цей показник збільшився на 140% порівняно з березнем, і ще на 32% у травні, порівняно з квітнем. Попередні дані за червень вказують на те, що цифри жертв залишаться на такому самому високому рівні, як у квітні й травні, і це є тривожним сигналом.

За її словами, основні причини, які призвели до жертв, залишилися незмінними: це обстріли з важкої та стрілецької зброї. Понад 60,5% людей стало жертвами саме цієї зброї.

Загальна ж кількість загиблих цивільних українців, за даними Місії, за період від початку конфлікту на Сході України і до 15 травня 2018 року становить щонайменше 3023 людини (включно з 298 жертвами МН17), а кількість поранених — від 7 до 9 тисяч.

— Активні бойові дії продовжують забирати життя простих людей, які опинилися між двома сторонами, які не виконують свої обіцянки у межах Мінських угод щодо припинення вогню. Сторони не утримуються від використання зброї в житлових кварталах, не дотримуються термінів оголошених перемир'їв, — відзначає голова УВКПЛ.

В ООН закликали сторони конфлікту дотримуватися режиму припинення вогню і виконувати усі інші зобов'язання у межах Мінських угод, включаючи розведення важкої зброї та розведення позицій. Окрім того, Фрейзер закликала сторони розглядати як пріоритетне питання захисту цивільного населення.

Також Фрейзер відзначила, що під обстріли продовжують потрапляти об'єкти критично важливої цивільної інфраструктури і це є неприпустимим. Зокрема, було зафіксовано 9 таких випадків, 2 з яких призвело до порушення водопостачання.

Раніше повідомлялося, що СММ ОБСЄ нарахувала від початку цього року 138 цивільних жертв, з яких 29 — загиблих.

QHA