КИЇВ (QHA) -

Більшість українців вважає, що для відновлення миру на Донбасі необхідний міжнародний тиск на Росію. Про це під час брифінгу «Майбутнє Донбасу: громадська думка в країні і настрої на окупованих територіях» повідомив науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Олексій Гарань.

Він зазначив, що опитування по регіонах України провели за підтримки агентства США з міжнародного розвитку. Так, людям ставили питання, як можна наблизити настання миру на Донбасі.

— Громадяни бачать два варіанти: міжнародний тиск на Росію (на першому місці) і відновлення нормального життя на підконтрольній території Донбасу.

Жителі сходу вважають, що терористичним «ДНР» і «ЛНР» можна надати особливий статус, проте в межах України, додав Гарань.

— На півдні десь по 20 відсотків кажуть, що такими заходами можуть бути введення в Україні федеративного устрою, проведення законних виборів, надання російській мові статусу другої державної. Ми бачимо, що на півдні й на сході є значна група людей, які вважають, що можна піти на такі заходи.

Українці також згодні з тим, що потрібно надавати підтримку жителям окремих районів Донецької і Луганської областей (ОРДЛО).

— Є згода українців по регіонах щодо того, що потрібно спрощувати доступ до навчання в українських навчальних закладах, посилити контроль за виплатами внутрішньо переміщеним особам, щоб уникнути зловживань, також потрібно надавати підтримку тим жителям ОРДЛО, які прагнуть виїхати на контрольовані Україною території, спрощувати надання будь-яких адміністративних послуг у прифронтових населених регіонах.

За словами Гараня, в Україні розділилася думка з приводу того, чи знімати обмеження на соціальні та пенсійні виплати жителям непідконтрольних регіонів Донбасу.

— Захід виступає проти цього, південь і схід виступають за зняття таких обмежень. У центральних регіонах думка розколота практично навпіл.

QHA повідомляло, що більшість українців підтримує ідею введення на Донбас миротворців. Тільки в одному регіоні, а саме на сході, не всі згодні з введенням миротворців. При цьому, більшість українців вважає, що можна піти на деякі компроміси з терористичними «ДНР» і «ЛНР» заради відновлення миру на Донбасі.

QHA