ВІДЕНЬ (QHA) -

Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Прокопчук на засіданні Постійної Ради ОБСЄ наполегливо закликав окупантів на Донбасі не затоплювати шахту "Юнком".

За словами Прокопчука, це може призвести до екологічної катастрофи, зокрема, до забруднення питної води.

— Закликаємо російську окупаційну адміністрацію на Донбасі відмовитися від намірів затопити шахту Юнком, що може призвести до непередбачуваних наслідків радіоактивного забруднення питної води, — йдеться у заяві української місії ОБСЄ у Twitter.

Тим часом, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука на своїй сторінці у Facebook повідомив, що у 2002 році було ухвалено рішення шахту закрити. Фахівцями було розроблено три ймовірних проекти закриття шахти: затоплення; водовідведення на сусідню шахту "Комсомольська"; і безпосередній водовідлив, який і був схвалений.

Організацією вибуху і моніторингом наслідків займалися фахівці РФ ("Арзамас–16"). Усі архівні документи зберігаються в Росії, а усі листи з проханням надати інформацію залишилися без відповіді.

Тука наводить такі висновки щодо долі шахти:

— Реальною ситуацією з радіаційною безпекою на об'єкті "Кліваж" сьогодні не володіє ніхто. З моменту окупації "влада ДНР" не дає згоди на обстеження об'єкта міжнародними професійними організаціями; існує висока ймовірність забруднення Волинцевського водосховища у Єнакієвому, з якого здійснюється місцевий водозабір; висока ймовірність того, що після підняття рівня шахтних вод, відбудеться забруднення річки Булавін і Азовського моря, висока ймовірність масових підтоплень на окупованій території Донецької області з можливими негативними наслідками для територій, які контролюються урядом України.

Він вважає, що без проведення комплексного обстеження прогнозувати наслідки затоплення шахти "Юнком" неможливо.

Раніше повідомлялося, що на шахті «Юнком», розташованої неподалік від Донецька на непідконтрольній уряду території, з 14 квітня будуть відключені насоси і розпочнеться її затоплення.

QHA