КИЇВ (QHA) -

Завтра у Станиці Луганській на цілодобовій основі знову розпочне роботу передова патрульна база Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні. Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник глави СММ ОБСЄ Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ.

Нагадаємо, у Станиці Луганській вже була розміщена передова патрульна база СММ, однак з 27 вересня 2016 року її співробітники були передислоковані згідно з рекомендаціями експертів з безпеки деяких держав-учасниць ОБСЄ. В той час Станиця Луганська, яка розташована майже на лінії зіткнення, зазнавала потужних обстрілів з боку бойовиків так званої ЛНР.

Анонсуючи відновлення роботи передової патрульної бази, Александр Хуг зауважив, що перешкоди і обмеження, з якими стикається місія у своїй роботі, не стануть на заваді розширенню моніторингу.

— Ми відмовляємось приймати обмеження, ми відмовляємось приймати випадки залякування, ми насправді будемо зміцнювати нашу діяльність з моніторингу. Завтра, наприклад, СММ відрядить своїх спостерігачів для постійної цілодобової присутності на передовій патрульній базі у Станиці Луганській.

Зараз у Станиці Луганській СММ веде моніторинг за допомогою камери спостереження, яка була встановлена там у жовтні 2016 року. Кількість камер планується збільшити. Водночас Александр Хуг акцентував на тому, що лише наявність спостерігачів СММ дозволить забезпечити комплексний моніторинг і звітування.

— Ми плануємо встановити ще камери, але ніщо не зрівняється з нашими спостерігачами, бо вони є очима і вухами міжнародної спільноти на Донбасі та на всій території України, вони забезпечують комплексний моніторинг та звітування, зокрема про те, що відбувається у нічний час, коли відбувається більшість порушень режиму припинення вогню.

Присутність спостерігачів у Станиці Луганській на цілодобовій основі, вважають у місії, забезпечить також тісніший зв'язок з цивільним населенням, що проживає поблизу лінії зіткнення, та мирними жителями, які перетинають її. 

Александр Хуг нагадав, що Станиця Луганська — це єдиний контрольний пункт в'їзду-виїзду в усій Луганській області, а напівзруйнований міст, який щодня проходять тисячі людей, перебуває в аварійному стані. За даними української сторони, КПВВ «Станиця Луганська» щоденно перетинає в 4 рази більше людей, аніж це передбачено його пропускною спроможністю — близько 8 тисяч при запланованому навантаженні у 1,5 тисячі. За його словами, сторони погодилися розвести сили і засоби у Станиці Луганській, але й досі не зробили цього. Крім того, цей район також залишається уражений мінами та невибухлими боєприпасами. В СММ вважають, що розведення сторін дозволило б відремонтувати міст, що суттєво полегшить життя людей по обидва боки лінії зіткнення.

— Направлення спостерігачів на постійну та цілодобову основу є внеском СММ ОБСЄ у процес нормалізації у Станиці Луганській, і настав час, щоб і сторони зробили власний внесок — їм необхідно припинити вогонь, провести розмінування та розвести свої сили і засоби власне все, на що вони самі ж погодились. Тоді буде можна відремонтувати міст у Станиці Луганській, і тоді замість того, щоб розділяти людей, міст зможе їх об'єднати, — зазначив Хуг.

Як повідомляло QHA, 25 червня цього року СММ ОБСЄ відкрила нову передову патрульну базу у Попасній на Луганщині. Водночас наміри СММ відкрити нові ППБ на непідконтрольній уряду території наражуються на спротив з боку бойовиків, які не надають Місії необхідних гарантій безпеки. Тож плани про відкриття баз у Докучаєвську, Новоазовську, Амвросіївці, Антрациті, Краснодоні вже не перший рік залишаються лише планами.

Довідка. На 15 серпня у підконтрольних уряду районах працюють 7 ППБ СММ ОБСЄ: у Попасній,  Волновасі, Покровську (колишньому Червоноармійську) та Світлодарську Донецької області, а також у Новоайдарі, Станиці Луганській і Щасті Луганської області (дві останні були тимчасово переміщені). Крім того, три ППБ Місії діють у непідконтрольних уряду районах, а саме у Кадіївці (колишньому Стаханові) Луганської області, а також Горлівці та Дебальцевому Донецької області.

QHA