КИЇВ (QHA) -

Реформи, як бджоли з вулика, з усіх боків обсіли українців, а вони не знають, що з того буде: чи мед, чи боляче.

Одна із тотальних реформ — медична, яка торкнеться кожного, почала свій невпинний рух.

Тож які зміни для пацієнтів вона готує?

Поїхали 

Можливо ще багато українців не знають про це, але вони увійшли в нові стосунки з людьми у білих халатах. Скоро розпочнеться період так званої приписної кампанії. З 2 квітня 2018 року кожний українець має знайти для себе сімейного лікаря або терапевта, а для дитини педіатра і підписати з ним угоду. Якщо ви десь переїдете, чи вам не сподобається професійний рівень вашого лікаря, то ви зможете підписати угоду з іншим лікарем. За новими правилами відміняється атавізм прописки та реєстрації. Ви зможете відвідувати лікаря де вам хочеться, а не де ви прописані чи зареєстровані.

Якщо вам буде необхідно звернутися до більш вузького спеціаліста, то після консультації у свого сімейного лікаря він виписує направлення. Вищу ланку спеціалізованих медиків реформа зачепить за декілька років, тоді, коли вона завершиться у первинній ланці.

Зверніть увагу. Підписна компанія має початок, але не має кінця. Підписати декларацію зможете і за декілька років, однак, з 2020 року, за візит до лікаря, якщо у вас немає декларації, ви змушені будете платити.

Які послуги для пацієнта будуть безкоштовні

Невідкладна, первинна та паліативна допомога залишиться безкоштовною. Не платитимуть за медичну реабілітацію, пологи, допомогу дітям до 16 років, догляд та знеболення смертельно хворих та важко хворих, спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу. Пацієнту безкоштовно можуть зробити загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, аналіз крові на цукор, загальний холестерин, загальний аналіз сечі, електрокардіограму, мікроскопію харкотиння, швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.

Важливо, що перелік безкоштовних медичних послуг стане єдиним для всіх закладів держави і ціна на них буде всюди однаковою. Частину послуг зроблять платною, але ціну офіційно визначать для усіх закладів і нею не можна буде маніпулювати.

Скільки зароблятиме лікар

Як заявила міністр охорони здоров’я пані Супрун, нова система охорони здоров’я аналогічна британській та іспанській. Для населення послуги лікаря будуть безкоштовними, а декларація потрібна аби визначити кількість хворих, яких він обслуговує. За кожного хворого лікарю, з липня цього року, нараховуватимуть 370 грн на рік без урахування вікових коефіцієнтів. Починаючи з 2019 року оплата зросте до 450 грн на рік. Проте, слід зауважити, що на перехідний період до 2020 року лікарі отримуватимуть звичну зарплату, а з кожної декларації матимуть невеличку доплату. Лише через два роки лікарі перейдуть повністю на оплату за новою системою і вона залежатиме від кількості хворих яких він обслуговує. Тут також існує обмеження. Сімейний лікар може обслуговувати 1800 пацієнтів, терапевт — 2000, а педіатр — 900.   

Як підписати декларацію?

Заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк на брифінгу в Києві пояснив журналістам, як українці підписуватимуть декларації. Для зручності майбутній пацієнт має зробити 7 послідовних кроків.

Крок 1. Оберіть за вашими особистими критеріями заклад чи лікаря.

Крок 2. Перевірте, чи вже можна підписати декларацію в обраному закладі. Вам у цьому допоможе наліпка «Тут можна обрати свого лікаря». Або ж ви це можете зробити самостійно на сайті: https://portal.ehealth-ukraine.org/divisions.html#/.

Крок 3. Візьміть із собою паспорт, ідентифікаційний код і мобільний телефон. Якщо потрібно підписати декларацію для дитини до 14 років — візьміть також свідоцтво про народження дитини.

Крок 4. Зверніться у реєстратуру медзакладу та повідомте, що хочете підписати декларацію.

Крок 5. Уповноважений працівник медзакладу введе ваші дані в електронну систему. На мобільний надійде СМС з кодом. Повідомте цей код працівнику закладу.

Крок 6. З електронної системи роздрукується декларація з вашими даними. Уважно перевірте, чи усі ваші дані правильні. Якщо потрібно, працівник закладу внесе зміни до системи та роздрукує декларацію ще раз. Підпишіть два екземпляри роздрукованої декларації. Один ви забираєте із собою, інший лишається у закладі.

Крок 7. Працівник закладу підтверджує вашу декларацію електронним підписом і відправляє в електронну систему. Після чого ви в електронній системі охорони здоров’я, НСЗУ гарантовано направить гроші у ваш заклад і вашому лікарю з липня 2018 року.

Сергій Огін

QHA