КИЇВ (QHA) -

Після 396 поправок, внесених народними депутатами до законопроекту №6327 про медичну реформу в Україні, документ суттєво змінився. Про це повідомила на прес-брифінгу разом із громадськими організаціями в.о. міністра МОЗ Уляна Супрун.

— Комітет з питань охорони здоров'я вніс кардинальні зміни до законопроекту. Ми повинні констатувати факт, що більшість із цих поправок нівелюють саму суть медичної реформи, запропонованої МОЗ та урядом України. Замість реформи всієї медичної галузі, після внесення майже 400 поправок до законопроекту, ми бачимо тільки штучні косметичні зміни, зазначила Уляна Супрун.

Парламентський комітет намагається змінити ключові позиції законопроекту і виключити з нього поняття про співоплату за медичні послуги. Передбачаються тільки послуги, які держава покриває на 100% (зелений список), і послуги, які пацієнт оплачує повністю (червоний список). Крім того, перелік гарантованих державою послуг, які має покривати держава, значно розширився.

— Ми знову повертаємося до того, з чого починали. Декларуємо, що держава гарантує обсяг послуг, на який фактично не вистачить коштів. Ми отримаємо неіснуючу гарантовану безкоштовну медицину, вважає Супрун.

Крім того, робоча група комітету вирішила відмовитися від затвердження міжнародних медичних протоколів на рівні закону. Депутати пропонували різні варіанти перевірки і затвердження клінічних керівництв тільки українськими структурами.

— Вони викинули одну з найважливіших речей у реформі міжнародні установки. Лікувальні протоколи життєво необхідні онкохворим дітям, яким ми допомагаємо. Адже зараз у нас немає сучасних медикаментів у протоколах, а онкозахворювання прогресують з кожним роком, сповіщає співзасновник МБФ «Таблеточки» Ірина Литовченко.

Незмінними в законопроекті залишилися договірні відносини з медичними установами, поняття гарантованого пакету медичних послуг і ліків, який депутати перейменували на «програму державних медичних гарантій», незалежний замовник послуг Національна служба здоров'я та розвиток системи eHealth.

— Дуже дивна коаліція з фармкомпаній та опоблоку на чолі з Ольгою Богомолець фактично блокує медреформу. Нам необхідно змінити їхні правила і перестати бути заручниками комітету охорони здоров'я, наполягає експерт РПР, лікар-педіатр Олександр Ябчанка.

Міністерство також виступає проти збереження медичної субвенції на первинній ланці. Це розділить систему охорони здоров'я на дві окремі частини і стимулюватиме сімейних лікарів відразу направляти пацієнтів на рівень спеціалізованого лікування, а не лікувати їх самостійно. Система фінансування первинної ланки залишиться у чинній адміністративно-корупційній вертикалі і жодних змін якості на рівні первинної медичної допомоги не буде.

— Замість врегулювання це призведе не тільки до хаосу, а й до корупції на місцях. Ця помилка була зроблена під час реформуванні у Польщі, в результаті чого втрачено роки можливостей. У разі підтримки такого рішення парламентом — реформа буде повністю втрачена, навіть на первинній ланці, сказала в.о. міністра.

Міністерство охорони здоров'я шукає спосіб, щоб залишити принципи і суть медичної реформи, які відображені у законопроекті, проголосованими Верховною Радою в першому читанні.

Навіть повністю змінений законопроект не пускають на голосування, хоча на редагування було витрачено два тижні роботи профільної групи. Це робиться для того, щоб ми не потрапили до зали (зали засідань ВРУ,  ред.) завтра, додала в кінці свого виступу Супрун.

Всі учасники брифінгу звертаються до комітету з питань охорони здоров'я з вимогою припинити саботаж і сьогодні підбити підсумки із законопроекту №6327. Вони наполягають на тому, що реформа системи охорони здоров'я в країні, де якісної медицини потребують 40 млн людей, не може перебувати під загрозою через власні амбіції і корупційні вигоди групи депутатів парламентського комітету.

QHA