КИЇВ (QHA) -

Згідно з медичною реформою зовсім скоро фельдшерів замінять парамедиками та екстреними медпрацівниками. Про це кореспонденту QHA повідомив головний лікар Київського міського центру здоров'я Отто Лойко.

За його словами, відбір для роботи в екстреній допомозі пройдуть лише ті парамедиків, які в змозі будуть підняти пацієнта вагою у 100 кг.

Якщо раніше фельдшер міг поставити діагноз і призначити лікування, то в обов'язки парамедиків входитиме доставка пацієнта до лікарні, підтримуючи в дорозі у нормальному стані, або рекомендація звернутися до сімейного лікаря, з яким підписано договір на тривале лікування. Ставити діагноз парамедики не мають права.

За словами Лойко, парамедиків — це фахівці з середньою медичною освітою та навичками надання екстреної медичної допомоги на догоспітальному етапі.

Парамедиків протягом півроку навчатимуть наступним навичкам: проводити серцево-легеневу реанімацію, зупиняти різні види кровотечі, накладати пов'язки, відновлювати дихання при закупорюванні легенів, надавати першу допомогу при опіках.

Паралельно з введенням інституту парамедиків у лікарнях відкриються нові екстрені відділення надання повноцінної медичної допомоги для особливо важких пацієнтів. Вони будуть обладнані повноцінними лабораторіями, УЗД і рентген-апаратами.

У приймальних відділеннях лікарень зараз не вистачає навіть ліжок для проведення інтенсивної терапії, не кажучи вже про те, що у великих клініках повинні бути спеціальні відділення інтенсивної терапії. Це означає, що, коли людину привезли в лікарню на машині швидкої допомоги, вона повинна безперешкодно надійти до приймального відділення, де будуть підтримувати основні функції життєдіяльності хворого. Інтенсивні відділення необхідно обладнати сучасною технікою і набрати кваліфікованих кадрів, які мають пройти спецнавчання,  зазначив Лойко.

Експерт навів як приклад випадок, який стався у столиці з фельдшером екстреної допомоги. Лікар виклав у Facebook знімок чоловіка, який помер у себе вдома через завантаженість швидкої допомоги. Фельдшер написав, що "швидка" не змогла вчасно приїхати до людини через некоректну завантаженість екстреної допомоги (некритичне підвищення тиску, висока температура). Подібні випадки свідчать про те, що часто лікарі виїздять на невиправдані екстрені виклики, а в підсумку люди з критичним станом здоров'я не отримують своєчасну медичну допомогу.

Надалі планується створити у приймальному відділенні стаціонару екстрені групи, в яких будуть спільно працювати фельдшери та лікарі швидкої допомоги. Медичні працівники інтенсивної терапії працюватимуть цілодобово для швидкого надання медичної допомоги пацієнтам.

Природно, їм мають істотно підняти зарплати і обладнати новою медтехнікою відділи інтенсивної терапії.

— Люди дуже часто ображаються на те, що до дитини неможливо викликати "швидку", якщо у неї висока температура. Звісно, якщо у дитини критичний стан і починаються судоми, то швидка допомога повинна приїхати до 10 хвилин і надати кваліфіковану допомогу. У разі ж високої температури необхідно звернеться до центру невідкладної первинної медико-санітарної допомоги або в амбулаторію. Також сімейний лікар може по телефону проконсультувати або прийти позапланово на виклик. Зараз існують різні форми отримання медичної допомоги, і не треба спекулювати на цих темах, а необхідно вирішувати важливі питання, пов'язані з наданням медичної допомоги в екстрених ситуаціях,  наголосив експерт.

Як вважає Отто Лойко, в першу чергу медики намагаються привернути увагу до нагальних викликів екстреної допомоги, тому пожежних, поліцейських і МНСників навчатимуть навичкам парамедиків. Тепер співробітники різних служб, які цілодобово чергують або патрулюють по місту, зможуть вчасно надати першу невідкладну допомогу до приїзду медпрацівників.

Є проблеми із загальною диспетчерською, яку хотіли створити ще до Майдану, і планувалося викликати екстрену допомогу за номером 112. Така диспетчерська мала стати аналогом американської служби 911, однак задумане так і не здійснилося. На практиці це має виглядати так: загальна диспетчерська служба відфільтровує сигнали, що надходять, і в екстреному випадку на допомогу людині направляє патрульного поліцейського, який знаходиться найближче. Після наданої першої допомоги він передає хворого медикам, пояснив Лойко.

За його словами, фельдшери мають пройти підготовку і стати парамедиками, а медичних працівників за новими спеціальностями готуватимуть протягом трьох років у вищих навчальних закладах.

Лойко зазначив, що ву розвинених країнах навіть водії екстреної допомоги є парамедиками.

QHA