КИЇВ (QHA) -

Група науковців з університетів Осло (Норвегія) і Феррари (Італія) заявили, що чуму в Європі у XIV — XIX столітті розносили люди, а не щури.

Вони відзначили, що перший спалах чуми почався від людських бліх і вошей. Епідемія отримала назву Чорна смерть.

З 1347 — 1351 рр. від чуми загинуло близько 25 мільйонів чоловік, що складає більше третини населення Європи.

— Ми маємо дані про смертність під час пандемії у дев'яти містах Європи. Тому ми мали можливість змоделювати динаміку поширення захворювання, — зазначив співробітник університету Осло Нільс Стенсет.

Вчені виявили три моделі поширення Чорної смерті: через щурів, повітрям, через людських бліх і вошей. Так, у семи з дев'яти міст модель з людськими паразитами найбільше підходить тому, що сталося під час епідемії.

Висновок був досить очевидним. Найкраще у модель поширення вписуються блохи і воші.

Стенсет заявив, що через щурів хвороба не поширювалася так швидко.

— У випадку з пацюками шлях поширення хвороби довший, тоді як, передаючись від людини до людини, все відбувалося швидше.

Вчений підкреслив, що це дослідження мало історичний інтерес, щоб розвінчати міф про одну з найбільш згубних епідемій в людській історії.

Проблема Чорної смерті залишається актуальною в Азії, Африці та країнах Америки. Так, з 2010 — 2015 рр. зареєстровано 3 248 випадків захворювання на чуму, 584 з яких призвели до смерті.

— Наше дослідження продемонструвало, що для запобігання поширенню інфекції у майбутньому, людям необхідно дотримуватися гігієни, — додав Стенсет.

QHA повідомляло, що у Херсонській області зафіксували спалах африканської чуми свиней (АЧС). Спалах зареєстрували 2 жовтня в особистому підсобному господарстві у смт Велика Олександрівка Великоолександрівського району.

Джерело: ВВС

QHA