РІВНЕ (QHA) -

На думку активістів, народні депутати гальмують процес реформування. Парламент на минулих засіданнях так і не зміг проголосувати за законопроекти № 6327, 6328, 6329, 6347. До слова, за повідомленням благодійної організації «Мережа 100 відсотків життя Рівне», із семи народних обранців від Рівненської області законопроекти підтримав лише один.

В організації впевнені, що після прийняття пакету законопроектів на медицину чекають зміни — і українці отримуватимуть медичні послуги за європейською системою.

На акцію під стінами ОДА у вівторок, 6 червня, зібралися активісти з плакатами, на яких можна було прочитати різні гасла: «Хто проти медреформи, той проти України», «Хочу нормальну медицину», «Я проти хабарів лікарям, хочу реформу» тощо.

Тобто головною метою було донести до народних депутатів думку про нагальність прийняття відповідних законопроектів.

— Акція є всеукраїнською та проводиться у 50-и містах країни. Минулого разу народні депутати «завалили» медичну реформу. Тому ми адресуємо головне звернення до них, щоб вони голосували. Без цієї реформи люди помиратимуть. Головний принцип медичної реформи це принцип, коли гроші «йдуть» за пацієнтом. Тобто пацієнт може сам собі обрати лікаря та укласти з ним контракт. Після цього за надані медичні послуги лікарю платить держава. Ми втомилися давати гроші лікарям у кишені, ми хочемо, щоб надані послуги були якісними, наголосив заступник голови правління БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» Євген Баборикін.

Активісти малювали силуети померлих людей таким чином хотіли звернути увагу на те, що кожну годину від хвороб в Україні помирає 67 людей. Також підготували звернення до голови Рівненської ОДА Олексія Муляренка.

До учасників флешмобу вийшла заступник голови Рівненської ОДА Світлана Богатирчук-Кривко, яка засвідчила свою підтримку активістам.

У свою чергу народні депутати кажуть, що законопроекти ще не довивчені, хоча медичну реформу як таку підтримують, але мають ряд зауважень. Також закликають до спільної роботи громадськість. Як розповів кореспонденту QHA народний депутат Сергій Євтушок, наразі триває обговорення законопроектів.

— Наскільки мені відомо, то представники профільного комітету чітко говорили про недобрі майбутні впливи цих законопроектів, тому, напевно, пакет законопроектів був відкликаний назад в уряд. До сьогодні йде дискусія, є бажання та розуміння, що реформу потрібно проводити з огляду на те, що відбувається в медичній галузі, але там ще йде дискусія. Дискусія відкрита не тільки в уряді та парламенті, але й у суспільстві. Мені складно передбачити як буде далі на які поступки піде уряд. Що стосується мене, то я утримався з однієї причини — коли видають за три хвилини проект рішення, то краще утриматися, ніж голосувати не розуміючи, що там прописано. Ми не готові голосувати, не вивчивши документ.

Народний депутат Олександр Дехтярчук загалом підтримує медичну реформу, але не в тій редакції, яку пропонують, хоча запевнив, що голосуватиме за два законопроекти. На думку парламентаря, спочатку слід реформовувати первинну ланку медицини. Так, якщо мова йде про сільського сімейного лікаря, особливо про молодого фахівця, то йому слід надавати службове житло або можливість кредитування житла.

— Робота над законопроектами має відбуватися не на площах перед Верховною Радою, а в комітетах, засідання яких є відкритими та публічними. І всі, хто має будь-які пропозиції щодо вдосконалення медичної реформи, мають подати їх ґрунтовно, аби законопроекти були суттєві, а не поверхневі. Ті два законопроекти, які включені у порядок денний, я буду підтримувати. Я за них голосуватиму. Хоча в цілому до медичної реформи у мене багато претензій, зокрема є чимало запитань до реформування вторинного рівня охорони здоров’я. Госпітальні ради, які мали бути створені на місцях, ще не створили. І тут, як на мене, є серйозні недопрацювання з боку влади на місцях. Думаю, що ці два законопроекти приймуться, але вони не є комплексними, і говорити, що вони є базовими, наразі не доводиться. Як на мене, потрібні комплексні законопроекти як це робилося по децентралізації. В цілому медичну реформу я підтримую. А щодо флешмобів, то я до них ставлюся досить скептично. Робота має йти в комітеті. Якщо є пропозиції надавайте.

За повідомленням БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне», в результаті всеукраїнської акції народні депутати проголосували за включення до порядку денного поточної сесії законопроектів, які запустять медичну реформу в Україні. У четвер, 8 червня, має відбутися розгляд у першому читанні.

Як повідомлялося раніше, у двох законопроектах, розроблених Міністерством охорони здоров’я, пропонується підвищити мінімальну зарплату лікаря до 10 тисяч гривень і закріпити за лікарем право оформлятися як суб'єкт підприємницької діяльності.

Денис Грищук

QHA