КИЇВ (QHA) -

У середу, 26 жовтня відбулася прес-конференція заступника міністра охорони здоров'я України Павла Ковтонюка на тему впровадження в Україні страхової моделі медицини на первинному рівні.

На думку посадовця, наступного року Міністерство охорони здоров'я планує частково впровадити державну страхову медицину, внески на функціонування якої збиратимуться з усіх громадян України:

— Страхові внески збиратимуться через загальні податки, які волею-неволею платять усі люди. Як приклад таких загальних податків можна навести акцизи або податки на додану вартість. У тих умовах, які є зараз, коли половина економіки перебуває в тіні, ніякі інші податки не будуть ефективними, адже нам треба покрити всі 100% населення. Хочу заспокоїти, що така система вже діє, і нових податків вводити не будуть.

За словами чиновника, принципово новим буде механізм розподілу грошей за послуги медиків.

— Так як деякі частини системи вже функціонують, велика частина наших зусиль буде зосереджена на створенні оператора бюджетних коштів — Національної служби здоров'я. Вона використовуватиме акумульовані у бюджеті гроші як страховик, тобто укладати договори з медичними установами та платити за цими договорами за конкретні послуги лікаря.

При цьому українці зможуть лікуватися у тих лікарів, яких самі виберуть, а Національна служба здоров'я оплатить їхні послуги.

— Кожен громадянин зможе вибирати лікаря, у якого він лікується без територіальної прив'язки. Люди зможуть вибирати того, до кого хочеться ходити, незалежно від того, де працюватиме лікар: у поліклініці, в центрі первинної медико-санітарної реабілітації або як приватний практик. При цьому мова йде не лише про сімейних лікарів, а й про педіатрів і терапевтів. Таким чином ми створимо для лікарів умови, в яких вони зможуть працювати там, де хочуть.

Крім того, нова система створить умови для гідної оплати послуг лікаря і зробить корупцію в цій сфері невигідною для самих пацієнтів.

— Наступний елемент системи, яку ми будуємо — це договір, який пацієнт підписуватиме з лікарем. Договір передбачатиме, що пацієнт регулярно обстежується і за необхідності лікується, а Національна служба здоров'я платитиме лікарю за первинний огляд і лікування. При цьому зарплата медика буде розраховуватися, виходячи з кількості пацієнтів, яких веде лікар. Для початку ми встановимо обмеження до 2000 чоловік. За кожного пацієнта ми плануємо встановити тариф 210 грн. за людину на рік. Таким чином зникне необхідність платити за кожен окремий прийом. Також ми плануємо ввести вікові коефіцієнти, адже при огляді, скажімо, дитини потрібно значно більше часу, ніж для дорослих людей. Хочу заспокоїти, що нарахування коштів лікарям проводитиметься у повністю автоматичному режимі, — підкреслив Павло Ковтонюк.

Нагадаємо, Павло Ковтонюк, в минулому проектний менеджер з реформи охорони здоров'я Національної ради реформ, в команді нещодавно призначеного міністра охорони здоров'я Уляни Супрун відповідає за впровадження змін у систему надання медичної допомоги.

Також нагадаємо, як повідомляло QHA, 27 липня рішенням уряду Уляна Супрун була призначена виконуючою обов'язки міністра охорони здоров'я України.

Уляна Супрун — відомий в Україні волонтер, лікар, громадський діяч, директор гуманітарних ініціатив Всесвітнього конгресу українців, засновник та директор волонтерської громадської організації «Захист патріотів», позаштатний консультант комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я.

Уляна Супрун народилася у США. Восени 2013 року через події на Майдані разом із чоловіком Марком вирішила переїхати в Україну. З початком бойових дій на Донбасі подружжя заснували організацію «Захист патріотів», яка займається тренуваннями з тактичної медицини і забезпечує українських бійців покращеними індивідуальними аптечками стандарту НАТО.

QHA