КИЕВ (QHA) -

QHA: Скільки кримськотатарських класів діє у Генічеському районі?

Гульнара Бекірова: В нашому районі навчаються 6 тис дітей. Із них 742 учня пішли в перший клас. Компактно кримські татари в нас проживають на території семи селищних рад. Це Новоолексіївка, Генічеськ, Партизани, Стрілкове, Щасливцеве, Новотроїцьке та Азовське.

В партизанській загальноосвітній школі навчається 411 дітей, із них 113 кримських татар. За бажанням батьків, в перший клас пішли 52 учні, з них 14 дітей кримських татар і змішаних шлюбів. 11 дітей пішли в клас із кримськотатарською мовою навчання. У Партизанах у нас є уже перший клас із кримськотатарською мовою навчання і факультативна група.

В Новоолексіївській першій школі ми відкривали групу з кримськотатарською мовою навчання, вона себе виправдала стовідсотково. Цього року відбувся другий набір до першого класу із кримськотатарською мовою навчання, 24 дитини пішли в перший клас.

У Новоолексіївській другій школі навчається 500 дітей, із них 70 кримських татар. Там ведеться факультативне навчання (кримськотатарською мовою – ред.). Цього року буде дві групи: 1-5 і 5-9 класів. Факультативне навчання існує також у Щасливцевому, Стрілковому і  Генічеську. В останньому у нас також є два дитячих садки, де функціонують групи з кримськотатарською мовою навчання. Це заклади дошкільної освіти “Ивушка” і “Джерельце”. Ми відкрили їх у 2015 і 2017 роках.

Сьогодні (3 вересня — ред.) ми також вели розмову в Фрунзинській школі (с. Фрунзе в рамках декомунізації в травні 2016 року будо перейменовано на с. Азовське — ред.), я привозила молодого вчителя і він, дай боже, буде вести там факультативні уроки. Це будуть діти 1-4, 5 і 9 класів.

QHA: Чи достатньо підручників для навчання кримськотатарською? Де і за чиї кошти друкуються ці підручники?

Г.Б..: На сьогодні в нас, нажаль, немає підручників. Звичайно, першокласники будуть навчатися за новим державним стандартом початкової освіти. Але протягом першого півріччя заклади освіти мають самостійно обрати підручники для першого класу. Зараз вони друкуються за державний кошт, і вони будуть, ми їх чекаємо. Думаю, до кінця місяця вони надійдуть. У цьому році в нас була можливість самим оголошувати тендери і обирати постачальників.

QHA: Яка ситуація з викладачами для кримськотатарських класів та груп?

Г.Б.: На сьогодні вони є, але нам потрібні ще вчителі початкових класів та дошкільних закладів. Сьогодні кримськотатарська на другому плані. Такого не повинно бути. Не буде мови — не буде народу і Батьківщини, тому нам потрібно посилено працювати  над цим. Ми будемо виходити з пропозиціями, щоб до нас приїжджали люди. В нас лише одна школа, яка забезпечена вчителями — Новоолексіївська, тому потрібно збільшувати кількість вчителів, які можуть навчати кримськотатарською.

Разом із тим, нам необхідні методичні рекомендації. Вже другий рік ми пишемо, які нам потрібні книги та інші матеріали. Нажаль, це ще не працює стовідсотково. Частину з них нам привезли з Криму, і до сьогодні дещо передають. Нам також віддали все, що було на складах у Києві: художню літературу, казки, підручники, але цього недостатньо.

QHA: Чи є інші проблеми для розвитку освіти кримськотатарською мовою?

Г.Б: Сьогодні все, що потрібно, є на місцевому рівні. Кожна селищна чи сільська рада має можливість допомогти з власного бюджету. У нас сьогодні працює спеціальна державна програма, яка дозволяє укріпити матеріально-технічну базу, і ми будемо цьому сприяти надалі.

QHA: Як планується розвивати освіту кримськотатарською?

Г.Б: У Новоолексіївській школі №2 вже три роки працює факультатив. У майбутньому потрібно буде набирати першокласників у клас із кримськотатарською мовою. Те ж ми плануємо зробити в Партизанському і  Азовському, але знову-таки, для цього нам будуть потрібні нові вчителі.

Інтерв'ю взяв Роман Кот

QHA