КИЕВ (QHA) -

Нинішнє літо у Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні виявилося «врожайним» на факти російської збройної присутності на Донбасі. Так, у червні – липні Місія п’ять разів повідомляла про виявлення російського комплексу радіорозвідки «Торн». А в серпні у звітах СММ з’явилися ще три важливих факти участі Росії у війні на Донбасі. 7 серпня безпілотник місії зафіксував ротацію російських військових вантажівок через неконтрольований кордон України з Росією. Місія повідомила про це у звіті 9 серпня, а 10 серпня оприлюднила це сенсаційне відео. А 11 серпня, у черговому звіті, з’явилася інформація про виявлення на окупованій Луганщині російського розвідувального пункту «Нард», а також одразу чотирьох сучасних російських комплексів радіоелектронної боротьби «Леєр-3» РБ-341В, 1Л269 «Красуха-2», РБ-109A «Биліна» і «Репелент-1».

Саме виявлення цих чотирьох РЕБ викликало додаткові запитання до Місії. Військові експерти назвали появу таких комплексів на Донбасі сенсацією, яка може свідчити про серйозні плани російського командування. Таким чином, з одного боку, можна говорити про безперечний успіх моніторників. А з іншого, експерти звернули увагу на один незрозумілий момент: БПЛА Місії виявив ці РЕБ 28 липня, а повідомлення про них з’явилося у публічному офіційному звіті СММ лише 11 серпня, тобто, майже за два тижні. Причому в самому повідомленні було вказано, що 2 серпня комплекси вже зникли з того місця, де їх зафіксував безпілотник. Деякі експерти навіть припускали, що таку затримку з оприлюдненням даних про російські РЕБ могли викликати спроби певних сил у СММ приховати важливу для України і Європи, але таку невигідну Росії, інформацію. Або як мінімум затримати її оприлюднення, щоб дати можливість вивести це озброєння.

Щоб з’ясувати, що ж стало причиною багатоденної затримки із повідомленням про кричущий факт російської збройної присутності на Донбасі, агентство QHA звернулося до першого заступника глави СММ ОБСЄ в Україні Александра Хуга. Головний месседж його відповідей зводиться до того, що будь-який злий умисел був відсутній, а часова затримка в оприлюдненні інформації зумовлена необхідністю точно визначити тип озброєння, оскільки подібна спеціалізована техніка досить рідко зустрічається у зоні конфлікту, а якщо її туди й заводять, то добре замасковують. Окрім того, відео, які знімають БПЛА Місії має значний обсяг, опрацювання якого потребує часу й зусиль. 

QHA: Пане Александр, в останні дні липня безпілотник СММ виявив чотири новітні російських РЕБ у зоні конфлікту на окупованій українській території, але Місія повідомила про це у своїх офіційних звітах лише за два тижні. За цей час окупаційні війська встигли прибрати це озброєння. З чим пов’язана така, щиро кажучи, непритаманна СММ затримка в оприлюдненні інформації?

Александр Хуг: СММ ОБСЄ щодня відряджає до 90 наземних патрулів, а також щодня ми використовуємо майже 50 безпілотників. Наразі у нас також встановлено 20 камер відеоспостереження, які функціонують як вдень, так і вночі. Також у СММ ОБСЄ є доступ до супутникових зображень. І вся ця інформація, зокрема, технічного характеру, має пройти аналіз перед тим, як її включать у звіти. Спочатку ми маємо проаналізувати зібрані матеріали фото і відеофіксації, потім взяти конкретні кадри, щоб з’ясувати, які саме там засоби чи які системи зафіксували. Потім це все потрібно перекласти зрозумілою для широкого загалу мовою, і лише після цього ця інформація включається до нашого щоденного звіту.

Треба також враховувати, що ці системи радіоелектронної боротьби виявили не на футбольному полі, а під камуфляжною сіткою, вони були замасковані.

QHA: Тобто, щодо цих російських РЕБ затримка зумовлена великим обсягом відзнятого матеріалу і складністю визначення типу озброєння, оскільки його виявили за допомогою безпілотника?

Александр Хуг: Ви ж знаєте, що ми зазвичай запускаємо наші безпілотники у тих районах, де нам не забезпечують наземного доступу, і ми кожного разу маємо аналізувати посекторально усі зібрані матеріали фото- і відеофіксації. На це потрібно чимало часу. Адже, як я вже сказав, наш арсенал сягає 50-ти безпілотних літальних апаратів, які злітають у небо щодня, і кожен з яких здійснює політ тривалістю 5 годин. Ви можете собі уявити сотні годин відзнятого матеріалу, які потрібно проаналізувати — якщо ми візьмемо всю траекторію польоту безпілотника, потрібно провести аналіз кожного окремого відтинку цього польоту. Перед тим, як ми включаємо інформацію до наших щоденних звітів, ми маємо переконатися у тому, що ця інформація є достовірною, достеменно правдивою і на це відводиться доволі багато часу.

Згадана техніка, яку там виявили, досить спеціфічна. Якби це був танк Т-64 чи Т-72 — це легко визначити. А щоб підтвердити, що там була якась конкретна спеціалізована техніка, яка дуже рідко зустрічається у тих чи інших районах, для цього потрібен час.

QHA: У СММ існує якийсь регламент щодо часу, впродовж якого у звіті має бути оприлюднена інформація після її отримання?

Александр Хуг: Якомога швидше.

QHA: Від деяких експертів прозвучала теза, що майже двотижнева затримка з оприлюдненням інформації про факти російської збройної присутності може бути пов’язана з тим, що СММ або окремі її співробітники намагалися приховати її. Чи можлива така ситуація?

Александр Хуг: Ні.

QHA: Щодо конвою з військових вантажівок, ротацію яких через неконтрольовану ділянку кордону з Росією зафіксував БПЛА СММ на початку серпня. Чи вдалося Вам встановити характер вантажу, який перевозився цими вантажівками?

Александр Хуг: Ви бачили те ж саме, що й ми (на відео СММ). За допомогою наших засобів, я маю на увазі безпілотники, неможливо виявити, що було на борту цих вантажівок.

QHA: Чи мають наземні патрулі СММ доступ до Хрустального, до якого заїхав цей конвой? І якщо так, чи вдалося СММ побачити, що саме завезли туди вантажівки з Росії?

Александр Хуг: Доступ наших патрулів до цього населеного пункту і до цього району блокується не постійно. Є дні, коли (бойовики) нам надають доступ, є дні, коли нам цього доступу не надають.

QHA: А як було після проходження конвою?

Александр Хуг: Були патрулі, які змогли дістатися цього району.

QHA: Бачили вони вміст конвою?

Александр Хуг: Як я вже зазначав раніше, цю колону виявили за допомогою нашого безпілотника, а не наземного патрулювання. Причому, виявлена посеред ночі.

QHA: Напочатку минулого тижня Ви були на непідконтрольних територіях, зокрема у Донецьку. Чи обговорювали Ви питання щодо цього конвою з ватажками бойовиків? (Хуг був у Донецьку 28 серпня, а наша розмова з ним відбулася за декілька годин до вбивства ватажка донецьких бойовиків Олександра Захарченка — ред.)

Александр Хуг: Під час мого нещодавнього візиту до Донецька у керівництва збройних формувань не знайшлося часу для того, щоб зустрітися зі мною. І ця тема не обговорювалася з ними безпосередньо.

QHA: Дякую за розмову.

Спілкувалася Тетяна Іваневич

(фото з матеріалів спільноти "Інформнапалм")

QHA