КИЕВ (QHA) -

Росія продовжує системно порушувати в окупованому Криму як норми міжнародного гуманітарного права, так і базові права людини; етнічні українці та кримські татари зазнають утисків; жодна з двадцяти рекомендацій уряду Росії, наданих торік, не виконана державою-окупантом; Росія й надалі не допускає міжнародні моніторингові місії і представники ООН змушені збирати інформацію про ситуацію на півострові дистанційно — такі факти задокументовані у другій Доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини «Про ситуацію з правами людини в тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим і Севастополі». Доповідь сьогодні у Києві оприлюднила голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер. Агентство QHA поставило голові Місії декілька запитань щодо нової доповіді.

QHA: Пані Фрейзер, які найбільш показові факти порушень прав людини в окупованому Росією Криму задокументувала Моніторингова місія ООН з прав людини у своїй новій доповіді?

Фіона Фрейзер: За останні 10 місяців ми не задокументували змін з правами людини в Україні (мається на увазі ситуація в окупованому Криму і дотримання прав переселенців з Криму на материковій Україні — ред.). Один з головних висновків, який ми робимо, це те, що Російська Федерація продовжує нехтувати своїми зобов'язаннями, які на неї накладає міжнародне гуманітарне право, тобто, зобов'язаннями окупаційної держави. Зокрема, окупаційна держава не має права переміщувати осіб, які перебувають під захистом або ув'язнених з окупованої території на території держави-окупанта; не має нав'язувати своє законодавство на окупованій території і не має примушувати мешканців окупованих території служити у збройних силах окупаційної держави. І це декілька прикладів порушень міжнародного гуманітарного права, які здійснює Російська Федерація.

Що стосується ситуації з правами людини, то вони продовжують порушуватися. Ми документуємо такі порушення прав людини як свавільні арешти, катування, насильницькі зникнення, а також питання, які пов'язані із доступом до якісних медичних послуг та освіти.

QHA: Як ви оцінюєте стан з дотриманням в Криму прав етнічних меншин, зокрема, кримських татар?

Фіона Фрейзер: Що стосується кримських татар — корінного народу Криму, то ми задокументували, що вони зазнавали непомірних утисків. Зокрема, кримські татари ставали жертвами у 80% рейдів та обшуків приватної власності, які здійснювали співробітники поліції та Федеральної служби безпеки РФ. Окрім того, одиночні одночасні протести, в основному кримських татар, сприймаються як незаконні зібрання. Такі протести розглядалися (російськими правоохоронцями) як один великий протест і до його учасників застосовувався закон РФ, який вимагав попереднього погодження, дозволу на проведення демонстрації. І учасники цих індивідуальних пікетів були оштрафовані.

QHA: Чи планує місія готувати наступну доповідь і які існують перспективи щодо отримання нею доступу до окупованого Криму, куди Росія продовжує недопускати міжнародних моніторників?

Фіона Фрейзер: Ця доповідь підготовлена за дорученням Генеральної асамблеї ООН. Якщо буде нова резолюція, в якій нам також буде доручення підготувати доповідь, звичайно, ми її підготуємо. Окрім того, ми кожні три місяці публікуємо доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні, де завжди є окрема секція щодо Криму. Тобто, ми спостерігаємо і публічно доповідаємо про ситуацію постійно.

Що стосується доступу, то на рівні нашого головного офісу — Штаб-квартири Управління Верховного комісара ООН з прав людини у Женеві, продовжуються обговорення, використовуються дипломатичні засоби для того, щоб обговорити цю ситуацію як з урядом України, так і з урядом Російської Федерації.

QHA: Яким чином реагує Росія на попередні ваші рекомендації? Адже Ви констатували, що 20 рекомендацій, які торік місія адресувала до уряду РФ, не були виконані.

Фіона Фрейзер: Напевно, Російська Федерація нотує те, що ми публікуємо. Російський уряд знає і бачить наші доповіді. Ми сподіваємося, що відбувається аналіз і певне врахування наших рекомендацій. Звичайно, необхідно продовжувати дискусії, як можна імплементувати на практиці ті рекомендації, які ми надаємо. Але знову ж таки, це залежить від тих можливостей, які у нас будуть для того, щоб потрапити на півострів.

QHA: Ви згадали, що окрім цієї доповіді, публікуються щоквартальні огляди дотримання прав людини в окупованому Криму. Чи не планує УВКПЛ ООН зробити частішими регулярні оприлюднення фактів порушення прав людини на півострові? Адже це дозволить більш оперативно стежити за ситуацією з порушенням прав людини в Криму, яка змінюється дуже динамічно. Скажімо, СММ ОБСЄ, яка моніторить конфлікт на Донбасі, публікує щоденні звіти про підсумки своїх спостережень.

Фіона Фрейзер: Ми вважаємо, що коли ми доповідаємо щоквартально, це дає можливість зробити повний огляд ситуації з правами людини в Криму. Окрім того, збір інформації та її аналіз потребує багато часу. Наше основне джерело — це спілкування безпосередньо з людьми, які є першоджерелом інформації. Потім, отримавши інформацію від жертв чи свідків, ми потребуємо часу для того, щоб її перевірити, проаналізувати, щоб коли ми публічно доповідаємо цю інформацію, вона була дійсно підтверджена і достовірна.

Довідково: Доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини "Щодо ситуації з правами людини в тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим і Севастополі" підготовлена відповідно до резолюції 68/262 Генеральної Асамблеї ООН, що підтверджує територіальну цілісність України, та резолюцій 71/205 і 72/190 ГА ООН, в яких Крим визнано територією України, тимчасово окупованою Російською Федерацією.

Доповідь грунтується на результатах близько 200 інтерв'ю, моніторингових візитів та місій зі встановлення фактів, які проводилися з материкової частини України, оскільки Росія продовжувала відмовляти у доступі до Криму всупереч резолюціям ГА ООН, що підтверджують приналежність Криму Україні.

QHA