КИЇВ (QHA) -

Для України питання Криму має бути першочерговим, тому що саме активізація дискусії навколо повернення Криму допомагає у міжнародних перемовинах високо тримати планку і по ситуації на Донбасі. Про це заявила перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко під час четвертої відкритої кафедри зовнішньої політики, безпеки і дипломатії «Крим як територія безправ'я: безпека, захист, протидія», передає кореспондент QHA.

Ми ніколи не будемо вирішувати ситуацію на Донбасі за рахунок Криму, а на тлі останнього істотного загострення на Донбасі ми не маємо права забувати про Крим, — підкреслила Геращенко.

Віце-спікер вважає, що партнерам України — ЄС і США — щодня потрібно говорити про те, що питання дотримання прав людини на окупованих територіях не вирішуються і «не помічати цього — означає допомагати Путіну».

— Ми вимагаємо допуску на окуповані території міжнародних місій. Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) за ці роки жодного разу не був у тюрмах в Криму і лише декілька разів передав посилки в тюрми на окупованому Донбасі. Ми маємо жорстко ставити питання допуску МКЧХ до заручників і політв'язнів як на Донбасі, так і в Криму, — зазначила вона.

За словами Геращенко, до політв'язнів Олега Сенцова і Олександра Кольченка жодного разу за ці роки не допустили консулів, оскільки Росія вважає їх своїми громадянами.

Віце-спікер додала, що Україна вітає рішення Міжнародного суду ООН, який вперше зобов'язав Росію виплатити українським компаніям мільйони доларів за втрати активів в Криму. При цьому вона закликала українських бізнесменів активніше судитися з Росією за втрачені активи як в Криму, так і на Донбасі.

— Звертаємося до всього українського бізнесу — треба судитися з Росією. МЗС, Мін'юст та інші органи державної влади. Було б чудово, якби наші бізнесмени і на Донбасі також судилися за втрату активів. Необхідні масштабні судові позови до РФ за всіма треками — з економічних питань, з прав людини тощо, — підкреслила вона.

Геращенко також закликала українську діаспору активізувати пікетування російських посольств напередодні Чемпіонату світу з футболу в РФ, і висловила надію, що санкційний тиск на Росію буде посилюватися.

Нагадаємо, аналітик Кримської правозахисної групи (Crimean Human Rights Group) Олександр Сєдов заявив, що Україна не вживає реальних кроків для тиску на Росію з метою звільнення українських політичних в'язнів.

QHA повідомляло, що у Москві відбулися одиночні пікети на підтримку Сенцова. За даними ЗМІ, акції провели на Пушкінській площі, у результаті чого було затримано шістьох росіян.

Учасники акції прийшли на акцію з плакатами, на яких було написано: "Олег, живи", "Росія, відпусти Сенцова", "Врятуйте Сенцова, Save Sentsov".

Відзначимо, кількість українських політв'язнів в Криму і Росії стає дедалі більшою і на сьогодні становить як мінімум 68 осіб.

Так, щонайменше 58 політв'язнів знаходяться у місцях позбавлення волі за кримінальними звинуваченнями. З них 38 осіб знаходяться в Криму (майже усі — в СІЗО Сімферополя) і 20 — в Росії.

QHA