КИЇВ (QHA) -

 

Центр досліджень історії турецького і кримськотатарського народів та мультимедійну аудиторію «Турецький світ» створили у Київському національному університеті ім. Шевченка. Відкрили центр на базі кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн історичного факультету вишу.

Ремонт приміщення кафедри та мультимедійної аудиторії, придбання нових меблів, сучасного навчального та комп’ютерного обладнання профінансувало Турецьке агентство зі співробітництва та координації (ТІКА).

Як передає кореспондент QHA, в урочистій церемонії відкриття Центру взяли участь посол Туреччини в Україні Йонет Джан Тезель, координатор програм ТІКА в Україні Хаджи Байрам Болат, проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародна співпраця) КНУ ім. Шевченка Петро Бех, декан історичного факультету Іван Патриляк, завідувач кафедри тюркології Ірина Покровська, інші викладачі факультету та студенти.

Учасники відзначали, що реалізація проекту допоможе дослідженню і викладанню турецької та кримськотатарської історії, мови та культури, й презентації результатів як українській громадськості, так і за кордоном. Зокрема, у мультимедійній аудиторії «Турецький світ» обладнано шість комп’ютерних місць для студентів і одне викладацьке. Також розміщена інтерактивна дошка з проектором та інша оргтехніка.

Проректор КНУ Петро Бех подякував ТІКА за давню співпрацю, завдяки якій було реалізовано декілька проектів в Інституті філології у Жовтому корпусі університету, і привітав із започаткуванням співпраці з історичним факультетом у Червоному корпусі.

— ТІКА зробила для університету дуже багато. Ми вже відкрили низку центрів у Жовтому корпусі, а сьогодні відкривається Центр досліджень історії турецького і кримськотатарського народів на історичному факультеті у Червоному корпусі.

Посол Туреччини Йонет Джан Тезель наголосив на важливості роботи ТІКА, яка за роки своєї діяльності в Україні реалізувала низку проектів у різноманітних сферах, зокрема, освітній.

— Нам, як посольству, пощастило, що в Туреччині є така державна структура як ТІКА, яка реалізує різні заходи для підтримки України. Я відчуваю, що Хаджи Байрам Болат (координатор програм ТІКА в Україні) дещо вирізняє Київський університет як навчальний заклад серед інших, яким надає допомогу, проте університет дійсно на це заслуговує.

Координатор програм ТІКА в Україні Хаджи Байрам Болат підтвердив, що у них налагодилася гарна співпраця з Інститутом філології, який розташований у Жовтому корпусі КНУ, зокрема з кафедрою тюркології. Наприклад, торік за сприяння турецької сторони був створений дослідницький центр ім. Ісмала Гаспринського, у відкритті якого взяла участь перша леді Туреччини Еміне Ердоган.

— Ми приділяємо велику увагу мультимедійній аудиторії «Турецький світ» та Центру історії турецького та кримськотатарського народу, тому що ми сподіваємось, що завдяки діяльності цих центрів буде робитися багато досліджень у галузі історії та наукових відкриттів. Київський університет ім. Т. Г. Шевченка посідає у наших серцях окреме і вагоме місце. Дійсно, цей університет є одним з наших найголовніших партнерів, акцентує координатор TIKA.

Декан історичного факультету Іван Патриляк акцентував, що створення цього Центру на факультеті, встановлення сучасного навчального обладнання є свідченням дружби з боку Туреччини, проявом підтримки України у важкі часи. З 2015 року КНУ ім.Т.Шевченка у рамках освітньої програми «Сходознавство» здійснює на історичному факультеті підготовку студентів —тюркологів, поєднуючи філологічні та історичні дисципліни. І саме на створення якісного освітнього середовища для майбутніх дослідників та сприяння українсько-турецькому плідному освітньому діалогу спрямований цей проект.

— Групи тюркологів, які вивчають турецьку мову і історію Туреччини, і я думаю, що всі наступні покоління студентів, які будуть навчатися у мультимедійній аудиторії і вивчати турецьку мову, які будуть працювати в Центрі досліджень історії турецького та кримськотатарського народу, вони завжди з вдячністю будуть пам’ятати за рахунок кого це все було обладнано, — говорить декан.

Керівник Центру досліджень історії турецького і кримськотатарського народів, доцент кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Олег Купчик у коментарі QHA розповів, що мультимедійна аудиторія «Турецький світ» спрямована на навчальний процес, а Центр, який створено при цій аудиторії, стане осередком науково-дослідної роботи. Додатково набирати співробітників для роботи у Центрі не планується, зважаючи на скрутну ситуацію в державі. У Центрі працюватимуть викладачі кафедр. До роботи Центру будуть долучатися науково-методичні працівники, кандидати, доктори наук, доценти, професори, які займаються історією Сходу.

— Центр засновано, маємо форму. Але будемо намагатися наповнювати цю форму власне змістом. Вже у другому семестрі цього навчального року ми плануємо проведення або конференції, або науково-практичного семінару, присвяченого історії кримських татар.

Олег Купчик також відзначив важливий політичний момент створення саме зараз Центру, де цілеспрямовано проводитиметься дослідна робота з вивчення історії кримськотатарського народу.

— Центр ми спеціально спрямували на дослідження історії і турецького, і кримськотатарського народів, це два тюркських народи. І створення цього Центру — це підтримка кримськотатарського народу в нинішню непросту хвилину. Питання вивчення його історії це питання не лише науково-дослідне, але й політичної ваги.

За словами Олега Купчика, впродовж останніх чотирьох років щороку на факультет набирають від 21 до 26 студентів –тюркологів.

 

Турецьке агентство з розвитку і співробітництва (ТIКА) профінансувало ремонтні роботи й придбання комп’ютерного обладнання та меблів для Інституту сходознавства ім. Бекір Чобан-заде Таврійського національного університету В. І. Вернадського.

QHA