ОДЕСА (QHA) -

Головою Асоціації гагаузьких товариств України обрано гагауза за походженням, депутата, заступника голови Одеської обласної ради Дімчогло Юрія Дмитровича. Про це повідомляє прес-служба Асоціації.

За словами Дімчогло, Асоціація захищатиме соціальні, економічні, національно-культурні, освітні (мовні й письмові) інтереси гагаузького народу.

— Я впевнений, що стратегія діяльності Асоціації буде відкоригована і спрямована на залучення нашого народу до процесу соціально-економічного оновлення суспільства, на залучення гагаузів всієї України до проведення національно-культурних заходів, що дозволить зберегти нашу культуру, традиції і, у першу чергу, мову, — підкреслив Юрій Дімчогло у коментарі одному з інтернет-видань.

Домовленість про створення Асоціації гагаузьких товариств була досягнута у процесі святкування 20-річчя першої громадської гагаузької організації в Україні — «гагаузьке обласне національно-культурне товариство «БИРЛИК», яке відбулося 28 червня 2018 року.

У перший тиждень липня чотири громадські організації гагаузів підписали Меморандум про співпрацю і офіційно оформили об'єднання гагаузьких громадських організацій України в Асоціацію.

Так, документ підписали громадська організація «Гагаузьке обласне національно-культурне товариство «БИРЛИК» («Єдність»), м. Одесса; Всеукраїнська громадська організація «Союз гагаузів України», м. Київ; Громадська організація «Національно-культурне товариство «Гагаузлар», м. Одесса; Ренійська районна національно-культурна гагаузька громадська організація «Кардашлик» («Братерство»), Одеська область, м. Рені.

Слід зазначити, за різними даними в Україні проживає близько 30 тисяч представників гагаузької національності. В Одеській області, за даними перепису населення від 2001 року, моноетнічними гагаузькими селами є Виноградівка, Старі Трояни, Олександрівка, Дмитрівка і Котловина. Також близько половини населення сіл Кубей, Новоселівка (Кілійського) Червоне і Серпневе (Тарутинського) є гагаузами. Сьогодні гагаузи активно беруть участь в суспільно-політичному і національно-культурному житті як Одеської області, так і України.

Раніше QHA повідомляло, що у липні 2017 року за підтримки Туреччини була випущена книга «Історія гагаузів України». Текст ілюстрованого видання на більш ніж 800 сторінок написаний гагаузами Степаном Булгаром і Юрієм Дімчогло.

QHA